Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Kendini Sevdirdi

Sezon başında formasını giydiği İtalyan temsilcisi Roma’dan Fransız temsilcisi Marsilya’ya zorunlu şartlı satın alma opsiyonuyla kiralık olarak transfer olan Cengiz Ünder, sezonun ilk yarısına çok hızlı bir giriş yapmış ve üst üste attığı gollerle taraftarların en çok sevdiği futbolcular arasına girmeyi başarmıştı. Bu başarılı performansı devam ettirse de skora yansıtmak konusunda uzun bir süre problem yaşayan 24 yaşındaki yetenekli kanat oyuncusu, ligin ikinci yarısında oynadığı 4 maçın 2’sinde öyle işler yaptı ki Marsilya’nın tarihine geçti.

Cengiz’den Büyük Performans

Türk futbolunun son zamanlarda yetiştirdiği en yetenekli oyunculardan birisi olan ve bu yeteneğini Süper Lig’de sadece 1 sezon forma giydikten sonra İtalya’nın ileri gelen temsilcilerinden Roma’ya transfer olarak gösteren Cengiz Ünder, Fransa’da konuşulmaya devam ediyor.

Sezon başında artık gözden düştüğü Roma’dan ayrılma kararı alan ve Fransız temsilcisi Marsilya’ya zorunlu şartlı satın alma opsiyonuyla kiralık olarak gönderilen Cengiz Ünder, sezonun ilk yarısındaki oynadığı ilk maçlarda attığı üst üste gollerle takımına birçok puan kazandırmıştı.

Ligin ikinci yarısına da benzer bir giriş yapan Cengiz Ünder, Marsilya’nın Reims’i konuk ettiği ve 1 puanı Dimitri Payet’in 90+8’de kullandığı penaltıdan bulduğu golle kurtardığı maçta 90 dakika sahada kaldı.

Bu maçtan sonra Marsilya’nın dış sahada tam 44 senedir kazanamadığı Girondins Bordeaux deplasmanında oynadığı futbol ve attığı golle takımına maçı kazandıran oyuncu olan Cengiz Ünder, Marsilyalı taraftarları mutluluğa ve Bordeaux taraftarını hüzne boğarken bu gol onu Fransız basınının da gündemine taşıdı.

Bordeaux karşısında gösterdiği başarılı performanstan, attığı golle bitirdiği 44 senelik kötü seriye kadar birçok farklı pencereden övgülerle karşılaşan Cengiz Ünder için bu övgülerin en değerlisi ise artık Türk Derbisi olarak değerlendirilebilecek maçtaydı.

Burak Yılmaz, Zeki Çelik gibi temsilcilerimizin formasını giydiği ve gösterdikleri başarılı performansla şampiyonluk sevinci yaşadığı Lille takımını kendi sahasında ağırlayan Marsilya, Cengiz Ünder’in harika bir gol atarak skorda eşitliği sağladığı bu maçtan da 1 puanla ayrılmaya razı olmuştu.

Maç öncesinde ısınmak için sahaya çıkan Cengiz Ünder için hazırlanan koreografi ise hem Cengiz hem de Türk futbolseverler için gurur vericiydi zira Fransızlar, 24 yaşındaki temsilcimize teşekkür ediyor ve Türk bayrağını da bu teşekkürün üstüne koyuyordu.

Rol Model

Cengiz Ünder, çok erken bir yaşta futbol dünyasının dikkatini çekmeyi başarmış ve bu durumun hem avantajını hem de dezavantajını yaşamış bir oyuncu.

24 yaşındaki oyuncunun dezavantajı, çok uzun bir süreden bu yana yeşil sahalarda görülüyor olması nedeniyle yüzünün eskimesi ve gösterdiği performansın kıymetinin bilinmemesiydi ancak Cengiz bu durumu Marsilya’da tam tersine çevirmeyi başardı.

Zaten birçok farklı işi çok rahatlıkla yapabilen bir oyuncu olarak yetenek setini geliştirdi, sorumluluk almaya ve liderlik etmeye başladı. Yetenekli kanat oyuncusunun bu bağlamda altyapıdan yetişen diğer oyunculara kesinlikle rol model olarak gösterilmesi lazım.