Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Avrupa Performansı

Milli oyuncumzu Cengiz Ünder daha şimdiden çok başarılı bir kariyere sahip. Daha şimdiden diyoruz çünkü Cengiz Ünder henüz sadece 25 yaşında. Henüz 25 yaşında olmasına rağmen kariyerine İtalya Serie A, İngiltere Premier Lig ve Fransa Ligue 1 sığdıran oyuncu gittiği her takımda taraftarların da en sevdiği isimlerden birisi olmayı başardı. Her transfer döneminde adı üç büyüklerle illa ki anılan oyuncu şu an kariyerine Fransız takımı Olimpik Marsilya ile devam etmekte.

Cengiz ünder

Cengiz Ünder Altınordu Çıkışlı

Kariyerine Bucaspor’da başlayan başarılı oyuncu buradan İzmir’in gençlere en çok önem veren ekibi olan Altınordu’nun altyapısına geçmişti. Altınordu takımın U 16, U 19, U 21 takımlarının formasını giyen oyuncu sonrasında A takıma çıkmıştı. Altınordu A takımı ile 2 başarılı sezon geçirdikten sonra ise hatırı sayılır bir bonservis bedeli karşılığında, 4.8 milyon avro bedelle Süper Lig’e Başakşehir takımına transfer oldu Cengiz Ünder. Başakşehir forması ile sadece 1 sezon izleyebildik ligimizde Cengiz Ünder’i, zira burada dikkatleri o kadar fazla üzerine çekti ki büyük takımların radarına giren Cengiz Ünder’i başkasına kaptırmak istemeyen Roma takımı elini çabuk tuttu ve o sırada piyasa değeri 5 milyon avro olarak düşünülen Cengiz Ünder için tam 14 milyon avro ödedi ve Cengiz’i kadrosuna kattı.

İtalya’da inişli çıkışlı bir grafik çizen oyuncu bazı ufak tefek sakatlık sorunları da yaşadı. Tüm bunlara rağmen tekniği, şutları ile farkını ortaya koymayı başardı milli oyuncu. Roma kariyerinde İngiltere Premier Lig deneyimini de kiralık olarak yaşadı Cengiz Ünder ve bir sezon boyunca Leicester City’de kiralık olarak forma giydi. Ertesi sezon ise bu kez soluğu yine kiralık olarak Fransa Ligue 1’de aldı milli oyuncu ve Olimpik Marsilya forması giydi. Bu forma ile çok başarılı bir yıl geçiren Cengiz Ünder’in bonservisini 8.4 milyon avro ödeyerek aldı Fransız takımı.

Igor Tudor İle Başta Zorlandı

2021 2022 sezonunda kendi bireysel kariyeri adına çok verimli bir yılı geride bırakan Cengiz Ünder, sezon başında Olimpik Marsilya’nın hoca değişikliğine gitmesi ile başlarda odlukça zorlandı. Igor Tudor 3 4 2 1 formasyonunu benimseyen ve kanat forvet kullanmayan bir teknik adam olduğu için Cengiz Ünder yeni görevine uyum sağlamakta oldukça zorlandı ve kısa süre sonra da yedek kaldı. Fransa’da ligin ilk devresinin sadece 1 asist ile geçen Cengiz Ünder sıklıkla yedek bir oyuncuydu.

Bu süreçte üç büyüklerin üçü ile ilgili olarak da Dengiz Ünder transfer haberleri çıktı. Özellikle kız arkadaşının Türkiye’de olması gerekçe gösterilerek Cengiz Ünder’in ülkemize döneceği iddia edildi. Milli oyuncu bu iddiaların hepsi karşısında sessiz kalmayı seçti. Henüz 25 yaşında olan oyuncu 45 kez de Türkiye A Milli Takım formasını giydi.