Cengiz Ünder

Cengiz Ünder ve Takımı Bilet Peşinde

Bu sezon Ligue 1’de dikkat çeken performanslar sergileyen Cengiz Ünder, tutkulu taraftarlarıyla öne çıkan Marsilya’da bu taraftarların gönlüne taht kurmayı da başardı. Bununla birlikte sezonun ikinci yarısında hem takım hem de milli oyuncu belirli bir gerileme yaşadı ve bu durum son olarak 2’incilik koltuğunun Monaco’ya kaptırılmasına neden oldu. Sezonun son haftasında Strasbourg ile karşı karşıya gelecek olan Fransız temsilcisi, bu müsabakadan kendisine gereken sonuçla ayrılarak koltuğu geri devralmak ve bu sayede gelecek sezon Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım hakkı kazanmak için sahada olacak.

Sırat Köprüsü

Bu sezon İtalyan temsilcisi Roma’dan ayrılarak Fransa’ya geçiş yapan Cengiz Ünder, Fransa’nın önde gelen takımlarından Marsilya’da gösterdiği performansla dikkatleri üstüne çeken isimlerden biri oldu.

24 yaşındaki oyuncu attığı goller, verdiği gol pasları ve hücumla takım oyununa sağladığı katkı bakımından vazgeçilmez bir rol oynadı. Ancak bununla birlikte hem Marsilya’nın hem de yetenekli oyuncunun sezonun son düzlüğünde yaşadığı sıkıntılar taraftarların eleştiri düzeyini arttırmalarına yol açtı.

Son olarak 2’ncilik koltuğunu Monaco’ya kaptıran Marsilya şu sıralar deyim yerindeyse sırat köprüsünün üstünde duruyor. Mavi Beyazlı takım eğer Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım hakkı anlamına gelen koltuğa geri oturamazsa tutkulu olduğu kadar baskılı da olan Marsilya taraftarı işin rengini bir hayli kötü bir noktaya kadar götürebilme potansiyeline sahip.

Bu bağlamda Strasbourg ile oynanacak sezonun son maçı hem Marsilya hem de Cengiz Ünder adına kritik önem taşıyor. Fransız temsilcisi bu müsabakadan farklı bir skorla galip ayrılmak zorunda. Zira Marsilya ile Monaco arasında genel averajda 4 gollük bir fark bulunuyor ve Fransa Ligue 1’de ikili averaj değil genel averaj geçerli sayılıyor.

Rakip Tehlikeli

Öte yandan Marsilya’nın ligin son haftasında kozlarını paylaşacağı Strasbourg ekibinin de bu sezon beklentilerin çok üstünde bir performans sergilediğini hatırlatmakta fayda var.

Fransız temsilcisi ilk 6 içerisinde yer alıyor ve onlar da mutlaka Marsilya karşısında oynayacakları müsabakada rakiplerine zorluk çıkarmanın isteğinde olacaklardır. Ancak Marsilya ve Cengiz Ünder adına bu maçtan farklı bir şekilde galip ayrılmaktan başka bir çare kesinlikle ama kesinlikle söz konusu bile değil.

Bu noktada belirtmek gerekiyor ki pek tabii Monaco’nun sahadan mağlubiyetle ayrılması durumunda Marsilya’ya tek puan da yetecek ancak Mavi Beyazlı taraftarlar oynanacak müsabakada takımlarının bu 1 puana dahi güvenmemesini istiyorlar.

Bu açıdan gerçekten çok zorlu geçmesi muhtemel olan müsabaka 21 Mayıs Cumartesi günü oynanacak. Tüm müsabakalar aynı gün ve aynı saatte başlayacağı için Marsilya taraftarının bir kulağı da Monaco ile Lens arasında oynanacak müsabakada olacak.

Tüm bu denklemlerden Marsilya lehine bir sonuç çıkmadığı takdirde Mavi Beyazlı ekip adına işler bir hayli zorlaşacak