Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Attı Marsilya Bileti Kaptı

Bu sezon Fransız temsilcisi Marsilya’da gösterdiği başarılı performansla taraftarın gönlüne taht kuran Cengiz Ünder, takımının son anda paçayı kurtarmış olmasının mutluluğunu yaşıyor. 37’inci haftada yaşanan puan kaybından sonra 2’incilik koltuğunu Monaco’ya kaptıran Mavi Beyazlı takım, sezonun son haftasında kendi sahasında Strasbourg ekibini konuk etti. Farklı galibiyete veya Monaco’nun puan kaybına ihtiyaç duyulan haftada her iki ihtimal de gerçekleşti ve Marsilya milli oyuncumuzun da bir gol attığı müsabakadan 4-0 galip ayrılarak sezonu 2’ncilik koltuğunda tamamladı. Bu durum takımın gelecek sezon Şampiyonlar Ligi gruplarında direkt olarak yer alabileceği anlamına da geliyor.

Son Anda

Bu sezon Roma’dan Marsilya’ya transfer olduktan sonra gösterdiği performansla kendisini Avrupa’ya tanıttığı hallerini hatırlatan Cengiz Ünder, sezonun son maçında yine yapacağını yaptı ve takımına bileti getiren oyunculardan biri oldu.

Hatırlanacağı üzere Marsilya ligin 37’inci haftasında puan kaybederken Monaco da haftayı 3 puanla kapatmış ve iki takım arasında 2’ncilik koltuğu el değiştirmişti. Bu koltuğu değerli kılansa Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım hakkı sağlamasıydı.

Ligue 1 kuralları gereği ikili averajın değil genel averajın önde tutulması Mavi Beyazlı takım adına ciddi bir sıkıntı doğurmuştu. Marsilya’nın farklı galip gelmek veya Monaco’nun puan kaybı yaşamasını beklemek dışında bir alternatifi kalmamıştı.

Ligin 38’inci ve son haftasında kendi sahasında Strasbourg’u konuk eden Cengiz Ünder’in takımı sahadan 4-0 gibi farklı bir skorla galip ayrılmayı başardı. Buna Monaco’nun da puan kaybı eklenince Marsilya ligi 71 puanla 2’inci sırada tamamladı.

Gelecek sezon oynanacak Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamasına direkt olarak katılım hakkı kazanan Marsilya’nın sevinci de görülmeye değerdi.

Şahane Gol

Cengiz Ünder bu sezon pek çok maçta Marsilya adına kritik goller attı ve bu sayede takımına pek çok kez puan veya puanları getiren oyuncu olmayı başardı.

Bununla birlikte sezonun son haftasında bir kez daha sahneye çıkan Milli oyuncumuz, 73’üncü dakikada attığı şahane golle farkı da 2’ye çıkartan isim olmayı başardı. Bu golün farkı yükseltmesi dışında konuk ekibin de direncini kırdığını belirtmek oldukça önemli.

Nitekim Marsilya farkı 2’ye çıkardıktan sonra son dakikalarda bulduğu 2 golle daha direnci düşen rakibini tamamen paramparça etti. Cengiz Ünder kariyerinin en golcü sezonunu yaşadığı 2021/2022 sezonunda gol hanesine bir çentik daha atarken bu gollerin pek çoğunun jeneriklik olduğunu da ifade etmekte fayda var.

90+3’te oyundan çıkarken taraftar tarafından alkışlanan 24 yaşındaki oyuncunun bu katkısı onu alkışlayan taraftarlarının gönlündeki tahta yerleştiriyor. Bu sezon gerçekten çok nitelikli işler çıkartan Milli oyuncunun bu katkısının gelecek sezonlarda da devam etmesi hem taraftarların hem de Türk futbolseverlerin en büyük temennisi olacak.

Cengiz adına artık rahatlıkla dinlenebileceği bir yaz tatili söz konusu.