Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Takımına Büyük Şok

Bu sezon Fransız temsilcisi Marsilya’da gösterdiği başarılı performansla alkış toplayan Cengiz Ünder, sezonun son düzlüğünde beklentilerin altında kaldı ancak bu durum sadece yetenekli oyuncuyla alakalı değil. Zira Marsilya da son düzlükte gerçekten çok kötü performanslar sergiledi ve bu durum özellikle ligin son haftasına gelinirken çok ciddi bir sıkıntı yaratmaya başladı. Ligin 37’inci haftasında 2’incilik koltuğunu Monaco’ya kaptıran Mavi Beyazlı ekip eğer 38’inci haftada koltuğu geri devralamazsa gelecek sezon Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım hakkı sağlayan bileti rakibine hediye etmiş olacak.

Kötü Final

Bu sezon İtalyan temsilcisi Roma’dan Fransız temsilcisi Marsilya’ya transfer olan Cengiz Ünder, sezonun ilk yarısında takımına sağladığı katkıyla gerçekten oldukça iyi işler çıkarmış ve taraftarların da en çok sevdiği oyunculardan biri haline gelmişti.

24 yaşındaki oyuncunun katkı sağladığı maçlarda Marsilya da yükseliş yakalamış ve ligin doğal favorisi Paris Saint Germain arkasında 2’incilik koltuğuna yerleşmişti. Ancak hem Cengiz Ünder hem de takımı Marsilya ligin son düzlüğünde fazlaca sendelemeye başladılar ve bu durum her iki aktör adına da ciddi eleştirilerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Cengiz sakatlıklar ve formsuzluklarla geçen bir dönem yaşarken Marsilya da mücadele ettiği alanların hemen hemen hepsinde büyük hayal kırıklıkları yaşadı. Mavi Beyazlı takımın elinde kalan tek teselli 2’ncilik koltuğu ve bu koltukta oturmanın getireceği Şampiyonlar Ligi biletiydi.

Ancak 37’inci haftada oynanan müsabakalar sonucunda Marsilya bu koltuğu da Monaco’ya kaptırmak zorunda kaldı. Rennes deplasmanından 2-0’lık mağlubiyetle ayrılan Mavi Beyazlı takım, Monaco’nun da Stade Brestois’i mağlup etmesiyle birlikte koltuğu devretmek zorunda kaldı.

Ligin son haftasında Marsilya bir diğer zorlu ekip Strasbourg ile karşı karşıya gelecek. Monaco ise Lens deplasmanında 3 puan arayacak. Bu noktada iki takım arasında koltuk değişiminin yaşanabilmesi adına işler pek de kolay olmayacak.

Statü Farkı

Zira Fransa Ligue 1’de ikili averaj değil genel averaj önemseniyor ve Marsilya ikili averaj bakımından rakibine üstünlük kurmuş olmasına rağmen genel averaj olarak rakibinden 4 gol geride bulunuyor.

Her ikisi de 68 puana sahip olan iki takım arasında Monaco’nun çok ciddi bir avantaja sahip olduğu kesin. Bu bağlamda Marsilya’nın oynayacağı son maçtan kesinlikle galip gelmesi ve Monaco’dan da gelecek puan kaybı haberini beklemekten başka çaresi yok gibi görünüyor.

Bir diğer ihtimalin varlığını ifade etmek gerekirse Monaco’nun attığı her bir gol için Marsilya 2 gol atmak zorunda. Zira Monaco sahadan 1-0 galip ayrılsa bile Marsilya’nın en az 5 gollü bir galibiyet alması gerekecek.

Bu bağlamda tüm Marsilyalılar önce kendi takımlarını sonra da Lens’i tutacaklar. Sezonun ilk yarısında Monaco’nun sahasında oynanan müsabakada Lens’in 2-0 galip gelmesi de tek teselli.