Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Dikkat Çeken İstikrar Sorunu

Bu sezon Marsilya formasıyla gösterdiği başarılı performans sayesinde bir süredir düşüşte olan kariyerini toparlamaya başlayan Cengiz Ünder ile alakalı olarak son haftalarda en sık dile getirilen konulardan biri oyuncunun istikrarsızlığı. Kesinlikle takımla da alakalı bir şekilde performansında ciddi dalgalanmalar yaşayan 24 yaşındaki oyuncunun bu durumu onu bağrına basan Fransız taraftarları da üzmeye devam ederken, gelecek sezona dair hem Fransızlar hem de Türk futbolseverlerin hayalleri ve temennileri çok daha büyük olacaktır.

Mehter Takımı Misali

Bu sezon Roma’dan Marsilya’ya transfer olarak kariyerinde yeni bir beyaz sayfa açan Cengiz Ünder, Fransız temsilcisinin baskılı atmosferine uyum sağlamak konusunda sıkıntı yaşamadığı gibi ilk haftalarda attığı gollerle de taraftarların sevgilisi haline gelmişti.

Bununla birlikte 24 yaşındaki oyuncuyla alakalı olarak yaşanan sıkıntılar sezonun ilk kısmında değil ikinci kısmında ortaya çıktı. Yetenekleri ve daha da fazlası oyun zekâsıyla dikkat çeken isimlerden biri olan Ünder, yaşadığı sakatlıklar nedeniyle Marsilya’da da süre bulmakta zorlanmaya başladı.

Her ne kadar teknik ekip ve taraftarlar oyuncuya ciddi biçimde güveniyor olsalar da Cengiz Ünder’in yaşadığı bu sıkıntılar nedeniyle Fransız basınının oyuncunun üstüne gitmekten imtina etmediği de bir gerçek.

Bir hafta oldukça dikkat çeken işler çıkartan 24 yaşındaki oyuncu, bir sonraki hafta tekrardan sanki hiç iyi bir form grafiğine sahip değilmiş gibi oynayınca işlerin onun adına zorlaşması da zor olmuyor. Öte yandan gelecek sezon adına Cengiz’den beklentilerin çok daha yüksek olacağının altını çizmek de gerekiyor.

Zira oyuncu bu sezon her ne kadar dalgalanmış olsa da oldukça işler çıkarttı ve ilk sezonunda kulüpte ciddi bir etki yarattı. Gelecek sezonda da hem Fransız hem de Türk futbolseverler Milli oyuncunun çok daha iyi olmasını temenni edecek ve bekleyeceklerdir.

Sona Doğru

Öte yandan Marsilya’nın da Cengiz Ünder gibi dalgalı bir performans sergilediğini ve bu nedenle hedeflerinden uzak kaldığını belirtmekte fayda var.

Zira Mavi Beyazlı takım ligin 37’inci haftasında oynadığı Rennes maçında çok kötü bir performans sergiledi ve sahadan 2-0 mağlup ayrıldı. Aynı haftada oynanan Monaco-Brestois maçının ev sahibi ekip lehine sonuçlanmasıyla birlikte Marsilya bir sıra daha gerilemek zorunda kaldı.

Sezonu kapatacak 38’inci haftada ligin dikkat çeken bir diğer takımı Strasbourg’u konuk edecek olan Mavi Beyazlı ekip, bu maçtan galip ayrıldıktan sonra Lens deplasmanına gidecek olan Monaco’nun puan kaybetmesini bekleyecek.

Hatırlanacağı üzere Paris Saint Germain haftalar öncesinde şampiyonluğunu ilan etmişti. Bu bağlamda artık 2’incilik koltuğunun heyecanından başka pek de bir heyecan kalmazken Marsilya’nın bu kadar iyi başladığı sezonda 3’üncü koltuğa kadar gerilemiş olması da takımın son haftalardaki kötü gidişatının ne noktalara kadar varabileceğini en net şekilde gösteriyor.