Cengiz Ünder

Marsilya Türk Oyuncuları Topluyor

Bu sezon Roma’dan satın alma opsiyonuyla kiralık olarak kadrosuna kattığı Cengiz Ünder’den memnun kalan Marsilya, Türkiye pazarına girmek konusunda ciddi bir cesaret buldu. Fransız temsilcisi Türk kulüplerindeki oyuncuları artık çok daha dikkatli inceliyor. Bununla birlikte uzun bir süredir Trabzonspor’un genç yıldızı Abdülkadir Ömür ile ilgilendiği bilinen Mavi Beyazlı ekibin, Galatasaray altyapısının son ürünlerinden Bartuğ Elmaz ile de net bir anlaşmaya vardığı ifade ediliyor.

Trabzonspor’un Yıldızı

Bu sezon istediği başarıları göstermek konusunda bazı eksiklikler yaşayan Marsilya, buna rağmen Ligue 1’de Paris Saint Germain’in arkasına yerleşmeyi başardı ve bu bağlamda iyi de bir iş çıkardı. Öte yandan Fransız temsilcisinin gelecek sezona dair planlamaları da hız kesmeden devam ediyor.

Bu sezonun başında İtalyan temsilcisi Roma’dan Cengiz Ünder’i satın alma opsiyonuyla kiralık olarak kadrosuna katan Fransız temsilcisi, Milli oyuncunun bonservisini alacak. Öte yandan Cengiz’in Fransa’da gösterdiği performans net bir şekilde diğer Türk oyuncuların da yolunu açmış gibi görünüyor.

Bir dönem Manchester City ile anılan Abdülkadir Ömür konusunda girişimlerini hızlandıran Mavi Beyazlı ekip, Trabzonspor’da şampiyon olmasıyla birlikte takımdan ayrılmasına kesin gözüyle bakılan 22 yaşındaki oyuncuyu kadrosuna katmaya hazırlanıyor.

Nice ile bir transfer yarışına gireceği iddia edilen Marsilya’nın oyuncu için 12 milyon Euro gibi bir bonservis bedelini gözden çıkardığı ifade ediliyor. Bununla birlikte Fransız temsilcisinin kafasındaki tek Türk oyuncu Abdülkadir Ömür de değil.

Galatasaray’ın Prensi

Zira Marsilya, Galatasaray altyapısından yetişen ve son dönemlerde tartışmaların odağındaki isimlerinden biri olan Bartuğ Elmaz ile de net anlaşmaya vardı.

Mavi Beyazlı takım sezonun ilk yarısında da genç oyuncuyla temasa geçmiş ve o dönem deyim yerindeyse bir söz kesilmişti. Ancak o dakikadan sonra pek fazla bir haber basına yansımamış ve konu amiyane tabirle havada kalmıştı.

Basına yansıyan son haberlere göre iki taraf arasında net bir şekilde anlaşma sağlandı. Galatasaray’da bu sezon büyüyen tartışmaların odağındaki isimlerden biri olan Bartuğ Elmaz, gelecek sezonlarda Sarı Kırmızılı kulüpte forma giyme şansının yüksek olmadığını düşünerek takımdan ayrılma konusunda ısrarcı davranmıştı.

Oyuncuyla alakalı bu tartışmalarda taraftarlar ve bazı yöneticilerse Mustafa Kapı’yı örnek göstermişlerdi. Hatırlanacağı üzere benzer durumları yaşayan Mustafa Kapı da Lille altyapısına transfer olmuş ancak Fransız temsilcisinde hiç beğenilmediği için Adana Demirspor ile anlaşma sağlamak zorunda kalmıştı.

Bu bağlamda tartışmalar devam edecek gibi görünüyor. Ancak Marsilya’nın hem Bartuğ Elmaz hem de Abdülkadir Ömür konusunda ısrarcı davranmasında hem Fransa’da forma giyen Türk oyuncuların başarılarının hem de Cengiz Ünder’in hakkının verilmesi gerektiği kesin.

Bakalım Fransız temsilcisi yaz transfer döneminde söz konusu iki oyuncuyu kadrosuna katabilecek mi ve bu oyuncularla alakalı olarak ilerleyen dönemlerde ne gibi haberler oluşacak?