Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Son Milli Performansı

Bu sezon Marsilya formasıyla başarılı bir performans sergileyen Cengiz Ünder, Türkiye Milli Takımı’nın da en önemli isimlerinden birisi olarak gösteriliyor. Bununla birlikte Haziran ayında oynanacak olan Uluslar Ligi mücadelesinde de Teknik Direktör Stefan Kuntz’un en önemli silahlarından biri olacağı kesin görülen 24 yaşındaki yetenekli oyuncu, son olarak son Milli toplantıda adından söz ettirmeyi başarmıştı.

Milli Yıldız

Bu sezon Roma’dan Marsilya’ya transfer olan Cengiz Ünder’in kelimenin tam anlamıyla yıldızının parladığı bir sezonun sonuna doğru gelindi.

Roma’da yaşadığı sakatlıklar ve formsuzluklar nedeniyle düşüşe geçen kariyerini toparlamak konusunda zorlanan 24 yaşındaki oyuncu, bununla birlikte geçmişte gösterdiği performansıyla iyi bir referans noktası yaratmayı başarmıştı.

Nitekim Marsilya’da bu referansla oyuncuya güvendi ve kadrosuna kattı. Takıma katıldığı ilk günden bu yana Fransız temsilcisinin en önemli isimlerinden biri haline gelen Cengiz Ünder, sadece Mavi Beyazlı takımı da sırtlamadı.

Uzun bir süredir formasını giydiği Türkiye Milli Takımı’nın da en önde gelen isimlerinden biri olan Cengiz’i diğer oyunculardan da farklı kılan bir durum söz konusu. Diğer oyuncularımız zaman zaman skora katkı yapmak konusunda zorlanıyor olsalar da Cengiz son dönemde oynanan tüm Milli Takım maçlarında golün bir şekilde içerisinde yer almayı bilen oyunculardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Dar alanda adam geçme yeteneği, top tekniği ve oyun zekasıyla oldukça değerli bir isim olan 24 yaşındaki Milli oyuncu, Portekiz karşısında oynanan Dünya Kupası Play-Off yarı finali maçında Burak Yılmaz’ın attığı tek gole çok güzel bir pasla eşlik etmişti.

Bu maçtan sonra İtalya karşısında oynanan maçta da açılış golünü atan Cengiz Ünder, Türkiye Milli Takımı formasıyla olan karnesini de son dönemlerde oldukça geliştirmişti. Nitekim oyuncu Haziran ayında oynanacak olan Uluslar Ligi müsabakalarında da görev alabilmesi adına Stefan Kuntz tarafından çağırılan isimlerden biri olmayı başardı.

Basının İlgisi

Bununla birlikte Cengiz Ünder’in bu performansı sezon başından bu yana ilgisi oyuncudan çekilmeyen Fransız basınında da yer bulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz sezon Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve Zeki Çelik gibi oyuncuların Lille’in kazandığı şampiyonluğu getirmiş olmaları Fransız basınının Türk oyunculara olan ilgisinin artmasına yardımcı oldu.

Hatırlanacağı üzere Fransa’nın en önde gelen gazetelerinden biri olan L’Equipe de İtalya karşısında oynanan maçta gol atan Cengiz Ünder’i haberlerine taşımıştı. Sezon başından bu yana pek çok maçta milli oyuncumuzun performansına dair övgülü ifadeler kullanan Fransız basınının bu tutumu Ünder’in gösterdiği başarılı performansın da bir kanıtı olarak değerlendirilebilir.

Öte yandan sezonun tamamlanmasıyla birlikte kimi futbol siteleri senenin 11’ini belirlemeye başladılar. Bazı futbol blog siteleri, Cengiz Ünder’in sezonun en iyi oyuncuları karmasına girmesi yolunda yorumlar yaparken Fransızların bu derecelendirmeye önem veren kaynakları da söz konusu.