Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Transfer Belirsizliği

Bu sezon Marsilya forması altında gerçekten çok başarılı bir performans sergileyen Cengiz Ünder adına işler gayet iyi gitti. Bununla birlikte oyuncu Roma’dan transfer olurken Fransız temsilcisinin Ligue 1 mücadelesinde kümede kalması şart koşulmuş ve eğer bu durum gerçekleşirse transferin de zorunlu olarak gerçekleşeceği açıklanmıştı. FFP ile alakalı yürütülen bu süreçlerden sonra Marsilya zaten ligi 2’nci bitirdi ancak milli oyuncumuzun Fransız temsilcisinde devam edip edemeyeceği merak konusu. Zira kulübün transfer yasağı kafa karıştırıyor.

Neler Yaşanmıştı

Fransa’nın Le Havre takımından yetişen ve bu takımda gösterdiği performansla birlikte Avrupa’nın ileri gelen ekiplerinin dikkatini çeken 22 yaşındaki Pape Gueye, geçtiğimiz sezonun başında bedelsiz olarak temsilcimiz Cengiz Ünder’in de formasını giydiği Marsilya’ya transfer olmuştu.

Bu transfer ile alakalı olarak Le Havre ile Marsilya arasında bir problem yaşanmadı ancak bir diğer temsilcimiz Ozan Tufan’ın bu sezonun başında transfer olduğu Watford’un Marsilya’ya giden Pape Gueye ile bu transferden önce ön anlaşma imzaladığı ortaya çıktı ve iki takım mahkemelik oldu.

Uzun süren hukuki süreç sonucunda FIFA, Marsilya’yı dava eden Watford’u haklı buldu ve Marsilya’ya 2 dönem transfer yasağı ve Watford kulübüne 2 milyon 500 bin Euro tazminat ödeme cezası vermişti. Bununla birlikte o süreçte Senegal Milli Takımı’yla birlikte Afrika Uluslar Kupası’nda forma giyen Pape Gueye de 4 ay futboldan men edilmişti.

FIFA’nın Pape Gueye ile alakalı olarak Marsilya’ya getirdiği 2 dönemlik transfer yasağının yaz transfer döneminde başlıyor olması, ara transfer döneminde kadroya katılan Cedric Bakambu’nun bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceği konusunda da merak uyandırmıştı. FIFA, bu konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada transfer yasağının 2021/2022 sezonu bitiminden sonra geleceğini ifade ederek ceza verdiği Marsilya’yı da rahatlatmıştı.

Her ne kadar Marsilya konuyu temyize götürüp CAS’a taşıma konusunda karar aldıysa da bu süreç uzun süreceği için Marsilya’nın Pape Gueye ile alakalı gelecek kararı beklemesinin mantıklı olmayacağına dair de bir kamuoyu söz konusu olmuştu.

Son Durumun Belirsizliği

Tüm bu süreçlerden sonra Cengiz Ünder ile alakalı konu bir kez daha gündeme gelmeye başladı. 24 yaşındaki Milli oyuncunun transferinde tüm şartlar tamam ancak oyuncunun kulübün yasağı nedeniyle transfer olamaması ihtimali de tüm tarafları tedirgin ediyor.

Bununla birlikte Marsilya yöneticileri Cengiz Ünder’in transferinde herhangi bir problem yaşanmayacağını ve oyuncunun bonservisinin alınacağını ifade etmişlerdi. Ancak bu süreçle alakalı olarak şeffaf bir açıklama yapılmamış olması ister istemez can sıkıcı bir durum.

Temsilcimiz değil iyi bir dönem geçirmek kariyerinin en iyi dönemini Fransa temsilcisinde yaşadı ve bu bağlamda herkes onun mutlu olduğu yerde kalmasını istiyor. Cengiz de her seferinde burayı bir yuva olarak gördüğünü ve yola burada devam etmek istediğini dile getiriyordu.