Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Tarihe Geçtiği Maç

Altınordu altyapısından yetiştikten sonra önce Başakşehir’e transfer olan Cengiz Ünder, burada gösterdiği başarılı performansla birlikte İtalya’nın ileri gelen temsilcilerinden Roma’ya transfer olmuştu. Roma’da yaşadığı sakatlıklar nedeniyle gözden düşen ve ilk olarak Leicester City’e kiralanan Milli oyuncumuz, kiralık süresini tamamladıktan sonra Roma’nın planlarında yer almadığı için 2021/2022 sezonunun başında Fransız temsilcisi Marsilya’ya transfer oldu. Roma’daki son dönemi ve Leicester City’de gösterdiği kötü performanstan sonra Marsilya’da tekrar kendisini bulan ve takımının Bordeaux deplasmanında oynadığı maçta attığı tek golle Marsilya’nın 44 senedir alamadığı galibiyeti almasını sağlayan yetenekli kanat oyuncusu Fransız basınının gündemine oturmuştu. Başarılı oyuncunun bu performansı o haftanın en iyi oyuncularından birisi olarak seçilmesini sağlamıştı.

Cengiz Ünder Göklere Çıkarıldı

Türkiye’nin futbolcu fabrikası Altınordu’da yetiştikten sonra önce Başakşehir’e giden ve burada tek sezonda gösterdiği performansla birlikte İtalya’nın en önemli ekiplerinden Roma’ya 14 milyon 250 bin Euro bonservis bedeli karşılığında transfer olan Cengiz Ünder, İtalyan temsilcisinde yaşadığı sakatlıklar nedeniyle son dönemlerde gözden düşmüştü.

Bu nedenle ilk olarak bir diğer gururumuz Çağlar Söyüncü’nün de formasını giydiği Leicester City’e kiralanan Cengiz Ünder burada da tempoya ayak uyduramadığı için eleştirilmişti. Bu sezonun başında Roma’nın planlarında artık yer almadığı için Fransa’nın ileri gelen kulüplerinden Marsilya’ya şartlı zorunlu satın alma opsiyonu ile kiralanan Cengiz Ünder, Fransa’da tam anlamıyla kendini buldu.

Lige harika bir giriş yapan ve oynadığı ilk 3 maçta 3 gol atarak Fransız futbolseverlerin kalbini kazanan 24 yaşındaki yetenekli kanat oyuncusu, bir dönem formdan düştü ve sonrasında da sakatlık yaşayarak formayı kaptırdı ancak harika bir geri dönüşe imza atmıştı.

Fransa Ligue 1’in 20’inci haftasında 7 Ocak 2022 tarihinde oynanan Bordeaux maçında attığı tek golle takımına 3 puanı getiren Cengiz Ünder, taraftarlar tarafından da göklere çıkarıldı. Çünkü Marsilyalılar için bu galibiyet sadece 3 puanı değil 44 seneden beri dış sahada mağlup edemedikleri Bordeaux’u yenmeleri anlamına geliyordu ve Cengiz Ünder de bu galibiyetin başrolündeki harika oyuncuydu.

Cengiz Ünder’in Marsilya’nın 44 senelik kötü serisini bozması Fransız basınının da gündemine otururken, oyuncu gösterdiği performansla Haftanın İlk 11’ine de seçilmeyi başarmıştı.

Daha Şimdiden

Öte yandan Cengiz Ünder’in daha ilk sezonunda Marsilya’da böyle tarihe geçecek hareketlere imza atması Mavi Beyazlı taraftarların da onun adına koreografiler hazırlamasını dahi sağlamıştı.

Camiayla çok iyi bütünleşen 24 yaşındaki yetenekli kanat oyuncusunun bu performansı gelecek sezon daha da gelişecektir. Bununla birlikte Ünder’in bu sezon içerisinde yine yaşadığı performans dalgalanmalarını gerçekten en aza indirgemesi gerekiyor.

Zira bu durum oyuncunun en iyi olduğu döneminde bile sorgulanmasına neden oluyor. Hem teknik ekip hem de taraftarlar Cengo’ya en iyi şekilde güvenebilmek istiyorlar.