Cengiz Ünder

Marsilya’nın Sezonu Nasıl Geçti

Bu sezon Cengiz Ünder’i kadrosuna katmasıyla birlikte Türk futbolseverlerin daha da yakından takip ettiği bir takım haline gelen Marsilya, sezonu Şampiyonlar Ligi biletini cebine koyarak kapatmayı başardı. Mavi Beyazlı ekibin bu sezon yarıştığı birçok alanda daha başarılı olabileceği kesindi ancak finalin yapıldığı bu dönemde Fransız taraftarlar takımlarının performansından yine memnun olmalılar.

Tatmin Edici

Bu sezon Ligue 1, UEFA Avrupa Ligi gibi alanlarda elinden gelen en iyi performansı göstermeye çalışan Marsilya adına sezonun en iyi noktada bitmediğini ancak oldukça tatmin edici olduğunu ifade etmekte fayda var.

Mavi Beyazlı ekip Cengiz Ünder’in de transferiyle birlikte Türk futbolseverler tarafından daha yakın takip edilmeye başlandı. Bunun üstüne bir de UEFA Avrupa Ligi’nde Galatasaray ile aynı gruba düşen Fransız temsilcisi sanki bizden bir takımmış gibi takip edildi.

Bununla birlikte Galatasaray’ın lider olarak direkt yükseldiği grupta Marsilya adına hayal kırıklığı söz konusuydu. Mavi Beyazlı ekip grup aşamasını 3’üncü olarak tamamlayabildi ve yola UEFA Konferans Ligi’nde devam etti.

Konferans Ligi’nde ilk önce Azerbaycan temsilcisi Karabağ ile eşleşen Cengiz Ünder’in takımı, sonrasında sırayla Basel, PAOK eşleşmelerinden de başarıyla ayrıldı. Yarı Final ilk müsabakasında Feyenoord ile karşı karşıya gelen Marsilya, Hollanda’da oynanan müsabakadan 3-2 ayrıldı ve kendi sahasında oynadığı müsabakadan da 0-0’lık sonuçla çıkınca turnuvaya veda etmek zorunda kaldı.

Öte yandan Paris Saint Germain gibi bir takımın olduğu Ligue 1’de şampiyonluk hayali kurmak pek mümkün olmuyor ve Marsilya da bu durumun farkındaydı. Takım her ne kadar son haftalarda sıkıntı yaşasa da dev rakibinin arkasında ligi 2’inci olarak tamamlayarak iyi bir iş çıkardı.

Fransa Kupası’ysa Marsilya’nın net bir şekilde başarısız sayılabileceği alanlardan biriydi. Mavi Beyazlı takım Cannet, Chauvigny gibi alt lig takımlarını eleyerek Son 16 Turu’na kaldığı turnuvada Montpeiller’i de devre dışı bıraktı. Ancak Çeyrek Final müsabakasında Nice tarafından mağlup edilen Jorge Sampaoli’nin takımı bu turnuvaya erken havlu atan kulüplerden biri olmaktan ne yazık ki kurtulamadı.

Transfer Yasakları

Öte yandan Marsilya adına gelecek sezonu en kritik hale getirecek konu transfer yasağı. Watford ile bir çekişme yaşadıktan sonra davalık olan Fransız temsilcisi, bu davada haksız sayıldı ve transfer yasağı almaktan kurtulamadı.

Ara transfer döneminde yine Türkiye’den tanıdık bir isim olan Cedric Bakambu’yu kadrosuna katan Mavi Beyazlı ekip birkaç transfer yaparak kış dönemini hareketli geçirdi. Bununla birlikte yaz transfer döneminde hareket edemeyecek olmak Fransız temsilcisini oldukça zorlayabilir.

Pek tabii bu yasağın iptal edilmesine dair çalışmalar sürüyor ancak futbol otoriteleri bu yasağın devam edeceğini düşünüyorlar. Bu açıdan bakıldığında gelecek sezon adına Marsilya’yı ve Cengiz Ünder’i de pek kolay günler beklemiyor olabilir.