Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Takımı Avantaj Sağladı

Milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in bu sezon başında transfer olduğu Marsilya’daki performansı her geçen gün gelişiyor. 24 yaşındaki oyuncu gerek hücum setlerindeki yeri gerek verdiği paslar ve gerekse de attığı jeneriklik gollerle taraftara kendini çok sevdirmiş durumda. Attığı gollerle taraftarlara Türk bayraklı koreografiler dahi yaptırtan Cengiz Ünder, 17 Şubat 2022 tarihinde oynanan maçta başka bir Türki takımla karşı karşıyaydı. UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde kendi sahasında Karabağ ile karşı karşıya gelen Marsilya, sahadan 3-1 galip ayrılarak ikinci maç öncesi avantaj sağladı.

Kalite Farkı

Futbolu diğer birçok spordan ayıran en temel nokta hücum ile savunmanın aynı anda yapılmasına dair gerekliliğidir. Bir takım hücuma çıktığında aniden bir kontra atak yiyebileceğini hesap eder. Veya bir duran top organizasyonunda savunmacılarının ileride olması nedeniyle kendi yarı sahasında orayı kotarabilecek bir oyuncusunu bırakır.

Hâl böyle olunca bu performans kaliteye, kalite ise maddiyata ihtiyaç duyar. İşte 17 Şubat 2022 tarihinde oynanan maçta Marsilya ile Karabağ arasındaki fark da tam olarak buydu. Transfermarkt’a göre Marsilya’nın kadro değeri 250 milyon Euro iken, Karabağ’ın kadro değeri 15 milyon Euro. Yani arada 15 kattan daha fazla bir fark var. Bir de buna iç saha avantajı eklenince de Marsilya’nın Konferans Ligi Son 32 Turu eşleşmesinde Karabağ karşısında favori olması oldukça doğal.

Nitekim maçın ilk yarısı tamamlanmadan önceki 5 dakika içerisinde Arkadiusz Milik’in attığı 2 golle ilk yarıyı 2-0 önde kapatan Fransız temsilcisi, ikinci yarıda biraz daha zorlansa da sahadan 3-1’lik skorla ayrıldı. Azerbaycan’da oynanacak maç öncesi ciddi bir avantaj elde eden Marsilya’da temsilcimiz Cengiz Ünder de 69 dakika sahada kaldı.

Hatıralar

Bu sezonun başında gittiği Marsilya’nın en vazgeçilmez oyuncularından biri haline gelen Cengiz Ünder, Karabağ karşısında en iyi performansından uzaktı. Maçta sarı kart gören ilk oyuncu Cengiz Ünder oldu ve bu durum da ister istemez aldığı sürede gösterdiği performansı etkiledi.

69’uncu dakikada oyundan çıkan Milli oyuncumuz, son haftalarda fazla da süre bulamamıştı. Angers karşısında oyuna sonradan giren ve 1 golle 1 asist üreten Cengiz, Metz karşısındaki maçta ise sadece 11 dakika oynayabildi.

Fransız basınında temsilcimiz ile alakalı olarak bu durumu irdeleyen haberler çıksa da henüz net bir bilgi verilmiş değil.

Bununla birlikte Cengiz ile alakalı en güzel durumlardan birisi takımıyla çıktığı Avrupa macerasında bir şekilde Türklere ve Türkiye’ye değmiş oluşu. Grup aşamasında Marsilya’nın Galatasaray ile eşleşmesi nedeniyle 2 kere Galatasaray’a rakip olan Cengiz, platform değişse de bu sefer Karabağ ile karşı karşıya geldi.

Marsilya ile Karabağ arasında Azerbaycan’da oynanacak 2’inci maç 24 Şubat 2022 tarihinde oynanacak. Bilindiği üzere kural kaldırıldığı için önümüzdeki maçta deplasman golü kuralı geçerli sayılmayacak.