Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Takımı Kesenin Ağzını Açtı

Bu sezon İtalyan temsilcisi Roma’dan Cengiz Ünder’i kiralayan Marsilya, 24 yaşındaki oyuncunun performansından oldukça memnun kaldı ve başka Türk oyuncuları da araştırmaya başladı. Öte yandan uzun süreden bu yana Abdülkadir Ömür ile ilgilendiği iddia edilen Mavi Beyazla ilgili olarak yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Bahse konu iddiaya göre Fransız temsilcisi uzun süredir radarında olan oyuncuyla alakalı olarak kesenin ağzı açtı ve 12 milyon Euro gibi bir fiyatı şimdiden gözden çıkardı.

Bedeli Neyse

Bu sezon İtalyan temsilcisi Roma’dan Cengiz Ünder’i satın alma opsiyonuyla kiralayan Marsilya, 24 yaşındaki oyuncunun opsiyonunu kullanacak ve sezon sonunda bonservisini alacak.

Bununla birlikte tıpkı Abdülkadir Ömür gibi Cengiz Ünder de kariyerinin gol rekorunu bu sezon kırdı ve Mavi Beyazlı forma altında gösterdiği performansla Fransız taraftarların sevgilisi olmayı başardı. Attığı gollerle Marsilya’nın birçok maçta yıldızı olan Cengiz Ünder’in bu performansı Fransız temsilcisini etkiledi.

Nitekim Abdülkadir Ömür konusunda bu kadar ısrarcı olan Marsilya’nın ve Nice’in bu ısrarının altında Fransa’da forma giyen Türk oyuncuların gösterdiği başarılı performanslar yatıyor. Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve Zeki Çelik geçen sezon Lille’yi şampiyonluğa taşıyan oyunculardı. Bu sezon Cengiz Ünder’in gösterdiği performansın yanı sıra Rennes’te forma giyen Doğan Alemdar’ın da ne kadar iyi karşılandığını hatırlatmakta fayda var.

Bu süreçlerden sonra Abdülkadir Ömür için Marsilya‘nın çok daha ısrarcı olduğu ifade edilirken, oyuncuyla alakalı olarak 12 milyon Euro’nun gözden çıkartıldığını da dile getirmekte fayda var.

Fransızlar Fikir Değiştirdi

Öte yandan Cengiz Ünder’in Lorient maçında yaptığı asist Fransız basının da fikrini değiştirmesini sağladı.

Yıldız oyuncu bu sezon Marsilya’da gösterdiği performansla kariyerinde bir ilk yaşadı. Kiralık olarak kadrosuna katıldığı Fransa ekibinde 45 maçta 12 gol 5 asistlik performans sergiledi. Son asistini Lorient maçında yapan Cengiz Ünder için Fransız basını, Cengiz Ünder’in enerjisini yeniden topladığını ve ön alan baskısı konusunda iyi bir maç çıkardığını ifade etti.

Oyuncunun sol ayağını da mahir bir şekilde kullandığını ifade eden Fransızlar, bu bağlamda temsilcimize tam anlamıyla geçerli not verdi denilebilir. Öte yandan Cengiz’in de gerçekten eleştiriyi hak eden bir performansı uzun süredir sergilediğini kabul etmek gerekiyor.

Milli futbolcu bu sezon Marsilya’da 45 maça çıktı. Fransa Ligue 1’de 30 maça çıkan yıldız oyuncu 9 gol 2 asist yapmayı başardı. Fransa Kupası’nda 3 maçta 1 gollük performans gösteren Cengiz, Avrupa Ligi’nde de 2 gol 3 asist yaptı.

Buna rağmen Marsilya’daki işleri tam olarak yoluna koymayı başaramayan Cengiz Ünder’in gelecek sezon daha da iyi bir performans göstermesi konusunda herkes istekli. Hem Fransız taraftarlar hem de temsilcimizi destekleyen ülkemizin taraftarları oyuncunun her seferinde daha başarılı bir performans sergilemesini temenni ediyorlar.