Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Yaşadığı Kriz

Türkiye Milli Takımı’nın en önemli isimlerinden biri olan Cengiz Ünder, oyuna odaklı olduğu zaman neler yapabileceğini şu sıralar göstermeye bir kez daha devam ediyor. Uluslar Ligi müsabakaları kapsamında kendisinden daha zayıf rakiplerle karşı karşıya gelmeye devam eden Milli Takım’da fark yaratan 24 yaşındaki oyuncu, bu bağlamda oldukça mutlu. Bununla birlikte yetenekli kanat oyuncusunun Portekiz karşısında oynanan Dünya Kupası Elemeleri Play-Off maçından sonra Teknik Direktör Stefan Kuntz ile bir tartışma yaşadığı iddia edilmiş ancak Kuntz böyle bir durumun yaşanmadığını dile getirmişti. İki taraf arasındaki son görüntülerden sonra Kuntz’a inanmamak elde değil. 

Hoca Sensin

Bu sezon Marsilya formasıyla gösterdiği başarılı performansla kariyerinin en başarılı dönemlerini geçiren ve geleceğe daha emin gözlerle bakan Cengiz Ünder, Türkiye Milli Takımı’nın da en önemli parçalarından birisi. Genç yaşına rağmen uzun bir süredir Milli Takımda forma giyen 24 yaşındaki oyuncunun takımın en ileri gelen isimlerinden biri olduğu biliniyor.

Milli Takımın Portekiz ile oynadığı Dünya Kupası Play-Off maçının yankıları uzun süre devam etmişti. Burak Yılmaz’ın kaçırdığı penaltı nedeniyle eleştirilerin odağında olduğu maçla alakalı olarak en çok konuşulan durum ise takımın üçlü savunma formatında sahaya çıkmış olmasının yaptığı etki.

Bu bağlamda ikiye bölünen futbolseverlerden bir kısmı mağlubiyetin üçlü savunmayla alakası olmadığını dile getirirken diğer kısmı da takımın alıştığı düzende oynamasının bu maçta galibiyeti getirebileceğini savunmuştu.

Öte yandan 26 Mart tarihinde STAR gazetesinde yer alan iddialara göre Burak Yılmaz ve Cengiz Ünder de takımın alışkın olduğu düzende oynamasına dair düşüncenin içerisinde olduğu ifade edilmişti. Öyle ki iddialara göre iki yıldız oyuncuunn soyunma odasında Stefan Kuntz’un yanına giderek hocaya saygısızlık etmek istemediklerini ancak takımın alışkın olduğu düzende oynamasının daha iyi olabileceğini ifade ettikleri belirtilmişti.

Bununla birlikte maç sonu basın toplantısında konuya değinen Kuntz, soyunma odasında oyuncularına taktikten memnun olup olmadıklarını sorduğunu ve oyuncularının da herhangi bir problem hissetmediklerini dile getirmişti.

Artık Her Şey Yolunda

Bununla birlikte o tartışmaların üstünden bir hayli zaman geçti ve Ünder bir kez daha Kırmızı Beyazlı formayla şov yapmaya başladı. 24 yaşındaki oyuncunun sergilediği performanslar Uluslar Ligi müsabakalarında oldukça etkili oldu.

Milli Takım için daha da fazla sorumluluk almaya eğilimli olduğunu gösteren açıklamalar da yapan Cengiz Ünder, bununla birlikte saha içerisinde de liderliğini kanıtlayan isimlerden biri oldu. 24 yaşındaki oyuncunun bu performansı onu çok seven futbolseverleri ve Marsilya taraftarlarını da memnun etmiş olmalı.

Bu noktada belirtmek gereken bir durumsa ne yazık ki kendi dişimize göre rakiplerle karşılaşmadığımız. Ne Litvanya ne Faroe Adaları Türkiye ile kıyası kabul edilebilecek takımlar değiller ancak şartlar şu an tam olarak bunu gerektiriyor.