Cengiz Ünder

Cengiz Ünderle Hocası Arasındaki İlişki

Bu sezon Marsilya forması altında çok başarılı işler çıkartan Cengiz Ünder, gelecek sezon da en iyi şekilde yola devam etmeyi hedefliyor. Kendisini bulduğunu ifade ettiği Fransız temsilcisinde dikkat çeken işlere imza atan Milli oyuncunun bu performansında kuşkusuz Mavi Beyazlı takımın Teknik Direktörü olan Jorge Sampaoli’nin emeği de çok büyük. Bununla birlikte Sampaoli’nin ayrılma eşiğine geldiğine dair haberlerin çıkmasından sonra hoca ile Cengo arasındaki ilişkiyi hatırlamakta fayda var.

Burada Kendini Buldu

Bu sezon İtalyan temsilcisi Roma’dan ayrılarak Fransa’nın yolunu tutan Cengiz Ünder, Marsilya’da aradığı mutluluğu buldu ve kariyerinin en iyi sezonunu geride bıraktı.

Başarılı oyuncunun bu performansında ona çok önem veren Teknik Direktör Jorge Sampaoli’nin katkısı büyüktü. Arjantinli teknik adamın oyuncumuza verdiği değer, kariyerinin en iyi sezonunu geride bırakan bir Cengiz’i ortaya çıkardı.

Basına verdiği demeçlerde sık sık ne kadar mutlu olduğuna dair ifadeler kullanan Cengiz Ünder, bu bağlamda Jorge Sampaoli ile çalışabiliyor olmanın da kendisi adına çok büyük bir kazanım olduğunun altını çizmişti.

Ancak iki taraf arasındaki ilişki her zaman çok da iyi gitmedi. Bilhassa sezonun ikinci yarısında zaman zaman oldukça ciddi problemler de vuku buldu.

Sallantılı Dönemler Geçirildi

Marsilya’nın şahsına münhasır Teknik Direktörü Jorge Sampaoli’nin tercihlerinin eleştirildiği Şubat ayında Cengiz Ünder’in görev süreleri azalmaya başladı. Lyon ile oynanan kritik maçta 86’da oyundan alınan Cengiz, Angers karşısında 26 dakika sahada kalabildi.

Cengiz ile alakalı yaşanan bu durumlardan sonra Jorge Sampaoli’nin tercihleri de eleştirilmeye başlandı. Temsilcimiz ile Arjantinli hocası arasında yakın zamanda kişisel bir sorun yaşanmadıysa eğer bu tercihler hiç de mantıklı değildi.

Lyon’da 86 dakika oynadıktan sonra Angers karşısında dinlendirilen Cengiz, 26 dakikada 2 gollük katkı sağladı. Bu iki maç arasında 3 gün olduğu için Sampaoli’nin kararı anlaşılabilirdi. Arjantinli teknik adam, bu maçtan 5 gün sonra oynanan Fransa Kupası maçında Nice takımına karşı temsilcimizi 90 dakika sahada tuttu.

Marsilya o maçtan 4-1 mağlup ayrıldı. Bu maçtan 4 gün sonra oynanan Ligue 1 maçında Metz karşısında 11 dakika süre alan Cengiz, dinlendirilmiş olmasına rağmen Marsilya ile Karabağ maçında da 69 dakika sahada kaldı.

Sampaoli, 11 dakika süre verdiği oyuncusunun dinlendiğini düşünerek 3 gün sonra ilk 11’de başlattığı maçta Cengiz’i 69’uncu dakikada oyundan aldı. 69 dakika süre aldıktan 3 gün sonra ise bu sefer Clermont karşısında 90 dakika Cengiz’i sahada tuttu.

Bu kararların hiçbiri tam olarak anlaşılamadıysa da iki taraf arasında oluştuğu tahmin edilen buzlar sezonun sona ermesiyle birlikte eridi. Bununla birlikte Jorge Sampaoli hedefleri yüksek ve tutkusu da bir o kadar fazla olan bir teknik adam olduğu için bazen problemler yaşayabiliyor.