Cengiz Ünder

Fransa – Arjantin Finaline Doğru Mu Gidiyoruz?

Katar 2022 Dünya Kupası’nda şu sıralar bambaşka bir heyecan yaşanıyor, herkes ama herkes artık Fransa – Arjantin finalinin gerçekleşmesini bekliyor. Tabii bu final başka bir anlama daha geliyor. Fransa Ligue 1’de PSG forması giyen iki büyük yıldız; Lionel Messi ve Kylian Mbappe kapışması.

Fransa

İkisi de 10 Numara

Arjantin takımının 10 numaralı oyuncusu Lionel Messi tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük futbolcularından biri, kimilerine göre ise direkt olarak en iyisi. Bireysel olarak bir futbolcunun kazanabileceği her şeyi kazandı Arjantin’in 10 numarası ve artık yavaş yavaş kariyerinin sonuna gelirken CV’sinde eksik olan tek şeyi de kazanmak istiyor; Dünya Kupası. Buna karşılık Kylian Mbappe ise henüz 23 yaşında. Elbette muazzam bir yetenek Kylian Mbappe. Ve Messi’den farklı olarak onun daha şimdiden bir Dünya Kupası var, bu turnuvada ikincisini arzu ediyor genç Fransız. İki oyuncu da milli takımda 10 numaralı formayı terletiyor ve iki oyuncu da tartışmasız şekilde takımlarının yıldızları konumunda.

Kylian Mbappe ve Lionel Messi’nin aynı forma numaralarını giymekten, aynı takımda oynamaktan başka bir özellikleri daha var. Lionel Messi’nin kariyeri boyunca en büyük rakibi Portekizli süper yıldız Cristiano Ronaldo oldu ve Kylian Mbappe, çocukluğundan beri büyük bir Cristiano Ronaldo hayranı. Basına çıkan fotoğraflarda daha küçük bir çocukken odasının duvarında Cristiano Ronaldo’nun posteri görülüyor mesela. Dahası bu Dünya Kupası öncesinde de Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo rekabeti, hangisi daha iyi tartışmaları gündem olmuştu. Kylian Mbappe de bu tartışmalara dahil oldu ve tavrını açık şekilde Cristiano Ronaldo’dan yana koydu. Bu tavrın Dünya Kupası bitip de ligler başladığında PSG’ye nasıl yansıyacağı merak konusu. Fakat bugün gelinen noktada PSG’den önce Dünya Kupası finaline bu rekabet ve çekişmenin nasıl yansıyacağını konuşacağız öncelikle.

Fransa – Arjantin Finali Bir Adım Kadar Uzakta

Bu iki oyuncunun finalde karşılaşması için önlerinde birer engel kaldı. Arjantin Hırvatistan ile Fransa ise Fas ile yarı final mücadelelerinde karşı karşıya gelecekler. Tek maç eleme usulü ile oynanacak bu karşılaşmalar ve akabinde kazanan takımlar finale çıkacak. Elbette ki Arjantin ve Fransa turun net favorileri, dahası iki takımın biraz şansları da yanlarındaydı. Yarı final için Hırvatistan ve Fas ekipleri oldukça şanslı eşleşmeler. Eğer beklenenler olsa, sürprizler gerçekleşmeseydi Arjantin yarı finalde Brezilya ile; Fransa da İspanya ya da Portekiz ile eşleşebilirdi.

Katar 2022 Dünya Kupası yarı final maçları bu akşam başlıyor. İlk olarak Arjantin ile Hırvatistan karşı karşıya gelecek, yarın, yani 14 Aralık tarihinde ise Fas ile Fransa karşı karşıya gelecek. Şu an bütün dünya Arjantin ve Fransa finalini hayal ediyor ama bunun temel motivasyonu takımlar değil, Kylian Mbappe ve Lionel Messi kesinlikle.