Cengiz Ünder

Fransa Firesiz Geçti

Avrupa Şampiyonası Elemeleri grup maçlarında Fransa bu periyotta oynadığı ikinci maçta da Yunanistan’ı yenerek periyodu firesiz geçti. Üç gün önce Cebelitarık ile karşılaşan Fransa adeta topa tutmuştu Cebelitarık kalesini ama maçı 3 golle noktalamıştı. Yunanistan maçında da benzer bir senaryo yaşandı. Maçı baştan sona üstün oynayan Fransa takımı pek çok pozisyona girse de sadece birinin golle sonuçlandırabildi ve maçı 1 – 0 kazandı.

Grupta oynadığı 2 maçta 6 puan ile bu periyodu tamamlayan son Dünya Kupası finalisti iki maçta toplamda 4 gol atarken kalesinde ise gol görmedi. Fransa oynadığı bu iki maçta rakip kaleye toplam 50’den fazla şut atarak müthiş bir istatistik elde etti ancak bu 50 şuttan 14’ü kaleyi buldu ve sadece 4 tanesi gol oldu. Oynanan iki maçta Kylian Mbappe iki penaltı golü kaydetti. Penaltılar çıkarıldığında Fransa görece zayıf rakiplerine akan oyunda sadece 2 gol atabildi ve bunların ikisi de Cebelitarık takımına karşı atıldı.

Yunanistan İyi Direndi

Fransa maça beklenildiği gibi baskılı başladı. Ancak Cebelitarık maçından farklı olarak bu kez gol bulmakta zorlandı Fransa. O maçta pozisyon üstüne pozisyon bulmuştu Fransa ama golü erken bulması nedeni ile sonrasında pozisyon bulsa da kendisini fazla zorlamamıştı Fransa; ancak bu maçta golü ilk yarıda bulamadı Horozlar.

İkinci ayrıda baskıyı daha da artırdı ev sahibi ekip ne var ki Yunanistan, Cebelitarık’a kıyasla daha dirençli bir takımdı ve daha az pozisyon verdi Fransa’ya. Yunanistan’ın direnci ev sahibi takımın 55. dakikada kazandığı penaltı ile kırıldı. Penaltıda topun başına geçen Kylian Mbappe tıpkı Cebelitarık maçı gibi bu maçta da penaltıyı gole çevirmeyi başardı ve skor 1 – 0 yaptı. Bu golden 15 dakika sonra ise konuk ekip Yunanistan 10 kişi kaldı. Bu dakikadan sonra ev sahibi takımın bulduğu pozisyonların sayısı artsa da skoru artıramadı Horozlar. Buna rağmen 1 – 0’lık skor 3 puan için yetti ev sahibine.

Fransa

Fransa Dörtte Dört Yaptı

Avrupa Şampiyonası Eleme gruplarında B grubunda yer alan Fransa grubunda oynadığı 4 maçın tamamını kazandı ve 12 puana ulaştı. Grupta 12 puanla lider olan Fransa’nın en yakın takipçisi 6 puanlı Yunanistan. Ne var ki Yunanistan takımının bir maçı eksik.

Grubundaki ilk maçında Hollanda’yı 4 – 0 ile geçti Fransa, sonrasında ise grubun ikinci maçında İrlanda’yı deplasmanda 1 – 0 ile geçti. Bu periyotta ise önce Cebelitarık’ı deplasmanda 3 – 0 ile geçti Fransa, sonrasında ise dün gece Yunanistan’ı 1 – 0 ile yendi. Oynadığı 4 maçta 9 gol atan Fransa A Milli Futbol Takımı, kendi kalesinde ise gol görmedi bu 4 maç sonunda. Fransa’nın grupta bir sonraki maçı sahasında İrlanda ile olacak.