Cengiz Ünder

Igor Tudor Yerine Marcelino

Fransa Ligue 1’de Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya takımında Igor Tudor seneye olmayacağını yakın zaman önce açıklamıştı, Fransız kulübünün yeni hocası yüksek ihtimalle Marcelino olacak. Son olarak İspanya La Liga’da Athletic Bilbao takımını çalıştıran hoca yaklaşık 1 senedir takım çalıştırmıyordu. Igor Tudor’un yakın zaman önce kulüple anlaşarak ayrılık kararı almasının ardından gelen haberlere göre Fransız kulübünde yönetim direkt olarak İspanyol hoca Marcelino ile temasa geçti ve ilk temasın da çok olumlu olduğu, İspanyol çalıştırıcının Olimpik Marsilya’nın başına geçmeye çok sıcak baktığı bildirildi.

Igor Tudor Büyük Maçlarda Yoktu

2021 – 2022 futbol sezonunda Jorge Samapoli yönetiminde ligi tamamlayan takım Ligue 1’i 2. sırada bitirse de lider ve şampiyon Paris Saint Germain‘in puan olarak çok gerisinde kalmıştı. Şilili teknik adam sezon başında İspanyol Sevilla kulübünün başına geçerken Olimpik Marsilya takımı da İtalya’da Verona ile harika bir sezon geçiren ve oynattığı futbolla büyük övgüler alan Hırvat teknik adam Igor Tudor’u takımın başına getirmişti.

Igor Tudor, takımın başına geçtiğinde bazı zorluklar yaşandı Olimpik Marsilya takımında. Daha önce ülkemizde Karabük ve Galatasaray takımlarını çalıştırmış olması sebebi ile Türk futbolseverlerin de yakından tanıdığı bir isim olan Hırvat teknik adam Igor Tudor üçlü savunma ile oynayan bir futbol adamı. Takımın başına geçer geçmez takıma üçlü savunmayı dayatan Igor Tudor’un bu despot tavrı ayrıca da 3 4 2 1 ile kanat forvet kullanmadan oynamak istemesi takımda bazı rahatsızlıklar yarattı ama devamında ligin başlaması ve sahada iyi skorların gelmesi ile bu tartışmalar unutulup gitti.

Igor Tudor ve Olimpik Marsilya aslında oldukça iyi bir sezonu geride bıraktı ne var ki Avrupa’dan erken elenen takım ligde de geçen sezona göre daha fazla puan toplamış olsa da ligi 3. sırada bitirdi. Bunların temel nedeni ise kritik maçlarda final diye tanımlanabilecek hedef maçlarda Igor Tudor ve ekibinin başarı sağlayamamasıydı. Avrupa’da Uefa Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıkacak takımı belirleyecek maçta kendi evinde Tottenham’a kaybeden Olimpik Marsilya takımı, ayrıca lig 2.sinin belirleyecek olan maçta da Lens’e yenildi. Igor Tudor için başarısız demek büyük bir haksızlık olur ama çok başarılı oldu demek de gerçekten de zor toplanan puana rağmen.

Igor Tudor

Marcelino Kimdir?

57 yaşındaki İspanyol teknik adam 14 Ağustos 1965 doğumlu bir isim. Bu zamana kadar İspanya’da pek çok takımı çalıştırmış çok tecrübeli bir teknik direktör olan Marcelino genellikle 4 4 2 formasyonunu tercih ediyor çalıştırdığı takımlarda. Vaillareal ile özellikle 4 4 2 ile önemli başarılar elde eden İspanyol hocanın kariyerinde Valencia ile İspanya Kupası, Athletic Bilbao ile de İspanya Süper Kupası bulunuyor. Olimpik Marsilya ise İspanyol hocadan Avrupa’da başarı bekliyor.