Cengiz Ünder

Fransa Ligi’nde İkincilik Savaşı

Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya takımı sebebiyle yakından takip edilen Fransa Ligi’nde ikincilik için kıyasıya bir mücadele var. Elbette Fransa Ligi’nin izlenmesinin tek nedeni Cengiz Ünder değil. Avrupa’nın en büyük 5 liginden biri olan Fransa Ligi’nde yıldızlar topluluğu PSG de yer alıyor. L. Messi, Neymar, K. Mbappe gibi dünyanın en büyük futbol yıldızlarının forma giydiği PSG elbette ki ligin en büyük ve belki de tek şampiyonluk adayı. Dolayısıyla asıl zevkli mücadele lig ikincisinin kim olacağı konusunda yaşanıyor.

Fransa Ligi’nde PSG Yenilgisiz

Fransa Ligi’nde 14 hafta geride kaldı ve bu 14 hafta sonunda yıldızlar topluluğu PSG, 38 puanla lig lideri durumunda. 14 maçta hiç mağlup olmayan takım sadece 2 maçta berabere kalarak toplam 4 puan kaybetti. 14 haftada en yakın rakibi olan Lorient’e 5 puan fark atan takımın haftalar ilerledikçe bu farkı daha da açması bekleniyor. Türk futbolseverlerin Olimpik Marsilya‘yı yakından takip etmeleri sebebiyle hatırlayabileceği üzere ilk 9 hafta boyunca PSG’nin en yakın takipçisi, yine Türk futbolseverlerin aşina olduğu bir isim olan Igor Tudor’un çalıştırdığı Olimpik Marsilya takımıydı. Ligde 9 hafta boyunca tıpkı PSG gibi hiç mağlubiyet almamıştı Olimpik Marsilya ve PSG’nin hemen ardından, 2 puan geride ligde 2. sıradaydı. Ancak Olimpik Marsilya takımı ligde ilk yenilgisini, hiç de umulmadık bir şekilde lig sonuncusu Ajaccio’ya karşı, üstelik de kendi sahasında 2 1’lik skorla aldı ve o maçtan sonra da mağlubiyetlerin devamı gelince hem Olimpik Marsilya takımı 2.liği yitirdi hem de lider PSG puan farkını açmayı başardı.

Fransa

Lens Maçı İkinciliğe Mal Oldu

İlk mağlubiyet sonrasında deplasmanda PSG’ye de yenilen Olimpik Marsilya, ligde ikincilik fırsatını PSG maçının ardından oynadığı Lens maçı iğle kaçırdı aslında. Lens ve Olimpik Marsilya takımları, PSG’nin ardından lig ikinciliği için mücadele ediyorlardı ve Olimpik Marsilya 12. haftada kendi evinde oynadığı maçta Lens’e mağlup olarak ilk 4 sıranın dışında kaldı. Lens ise deplasmanda aldığı bu 3 puanla hem direkt rakiplerinden birinden puan çalmış oldu hem de haftayı kayıpsız geçerek lig. 2.liğine yerleşti. 14 hafta sonunda Lnes takımı, PSG’nin 5 puan gerisinde 33 puanla ikinci sırada.

İkincilik için mücadele eden bir diğer takım ise Rennes. Lige kötü başlayan takım sonrasında formunu yakaladı ve üst üste aldığı puanlarla zirveye doğru yürümeye başladı. Tabii ki PSG gibi bir takımın olduğu bir ligde zirveden akstı lig 2.liği. Çünkü Fransa Ligi’nde şampiyon olmak için sizin ne kadar iyi olduğunuzdan çok PSG’nin ne kadar kötü olduğu baş faktör oluyor genellikle. Rennes 3. sırada yer alsa da ikinci Lens ile arasında 5, lider PSG ile ise 10 puan fark var.