Cengiz Ünder

Marsilya Üç Puanı Unuttu

Fransa Ligi’nde ilk 9 hafta boyunca mağlubiyet yüzü görmeyen Olimpik Marsilya takımı ilk mağlubiyetinin aldıktan sonra galibiyeti adeta unuttu. Sezona Igor Tudor ile başlayan Olimpik Marsilya sezon öncesinde pek çok dedikoduya konu olsa da ligin başlayıp da galibiyetlerin gelmesi ise bir anda manşetleri yalnızca övgülerle süslemeye başlamıştı.

Ajaccio Maçı Kırılma Anı Oldu

Lig öncesindeki dedikoduların çıkış noktası Igor Tudor ve oyuncular arasındaki problemlerdi. İddialara göre oyuncular üçlü oynamak istemiyorlardı. Dahası bunu ilettiklerinde aldıkları tepki de beklediklerinden çok farklıydı. Hırvat teknik adam onları dinlememiş hatta ben ne diyorsam onu yapacaksınız benzeri şeyler söylemişti. Bu tartışmalar, dedikodular ekseninde lige giren Igor Tudor’un Marsilya’sı sahada fırtına gibi esti adeta. Maçlarını kazanması bir yana ortaya koyduğu oyunla büyük beğeni topladı Olimpik Marsilya takımı. Hızlı oyun, yüksek tempo ve sıkı pres ile rakiplerini adeta boğan Igor Tudor’un takımı, ligde rakipsiz olarak görülen PSG’nin ensesinden 9 hafta boyunca ayrılmadı ve sadece 2 puan arkalarından onları takip etti. Ancak hiç umulmadık bir zamanda lig sonuncusu Ajaccio’ya içeride kaybedilen maçın ardından işler ters gitmeye başladı Olimpik Marsilya’da.

Lig sonuncusu Ajaccio ile kendi sahasında karşılaşan Olimpik Marsilya takımı bu maçı, üstelik de 1 0 öne geçmesine rağmen, 2 1 kaybetti. Sonraki hafta PSG deplasmanına konuk olan takım buradan da 1 0’lık mağlubiyetle döndü. Bu iki mağlubiyetin de yaralarını sarabileceği harika bir fırsat vardı aslında Igor Tudor’un takımının elinde. Ne var ki Olimpik Marsilya hedef maçında kendi sahasında konuk ettiği Lens’e de kaybetti ve ilk 9 maç sonunda yenilgi yüzü görmeye takım bir anda son üç maçta üç yenilgi almış oldu. Bu kayıplar sonrasında zirveden iyice uzaklaşan takım 5. sıraya kadar geriledi. İşte bu şartlar altında çıkmış Olimpik Marsilya takımı RC Strasbourg deplasmanına.

Marsilya

Marsilya Öne Geçse de Skoru Tutmayı Başaramadı

Oyuna oldukça iyi başlayan Igor Tudor’un öğrencileri henüz 8. dakikada 1 0 öne geçmeyi başardılar. Bamba Dieng bulduğu erken golle zor maçı takımı için kolaya çevirme fırsatı yarattı. Golden sonra daha rahat oynamaya başlayan takımın 2. golü bulması da fazla gecikmedi ve 35. dakikada Issa Kabore farkı takımı lehine 2’ye çıkaran gole imza attı. İlk yarı bu skorla biterken ikinci yarıda herkes hatta ev sahibi takımın taraftarı bile Marsilya’nın bu maçla üç maçlık mağlubiyet serisine son vereceğine düşünüyordu. İkinci yarının kritik olarak değerlendirilen ilk 15 dakikasında gol yemeyen Marsilya için her şey iyi gidiyordu ve Hırvat teknik adam Igor Tudor oyuncularını diri tutmak için oyuncu değişiklikleri yaptı. İşte her şey bu dakikadan sonra değişti ve Olimpik Marsilya takımı 76. ve 90. dakikada yediği 2 golle galibiyet hasretini 4 maça çıkarırken avucundaki 3 puanı da kendi hasasıyla kaybetmiş oldu.