Cengiz Ünder

Fransa Ligue 1 Günü Maçları

Fransa Ligue 1 zirve mücadelesinde bu akşam 2 önemli maça sahne olacak. Yenilgisiz lider PSG, kendi sahasında Troyes’i ağırlarken Cengiz Ünder’in takımı Marsilya da RC Strasbourg deplasmanına konuk olacak.

Fransa Ligue 1 Lideri Puan Farkını Açmak İstiyor

PSG – Troyes: Lig lideri, yenilgisiz PSG, 11. sırada bulunan Troyes’i ağırlayacak. Hedefi Şampiyonla Ligi şampiyonluğu olan PSG ligi bir an önce sağlama alıp tüm konsantrasyonunu UEFA Şampiyonlar Ligi’ne verme amacında. Bu nedenle puan farkını açabildiği kadar açmak ve Uefa Şampiyonlar Ligi geldiğinde ligi umursamadan sadece o maçları düşünerek rotasyon yapmak isteyen PSG bu maçlarda tam kadro sahada yer alıyor. Yani Messi, Neymar, Mbappe üçlüsünün bu maçta da birlikte izleyebileceğiz. Haliyle de bu durum PSG’yi maçın ağır favorisi yapıyor. Ligde 12 maçta hiç yenilmeyen, sadece 2 beraberlik alan PSG, maçı kazanması halinde 2. sıradaki Lens ile puan farkını 5’e çıkarmış olacak ve ligdeki diğer maçların skorlarından bağımsız olarak haftayı, lig ikincisi kim olursa olsun, lig ikincisinin 5 puan önünde kapatmayı garantileyecek.

Marsilya Mağlubiyet Serisine Dur Deme Amacında

RC Strasbourg – Marsilya: Igor Tudor önderliğinde Fransa Ligue 1 2022 23 futbol sezonuna fırtına gibi girmişti Marsilya takımı. 9 hafta boyunca kimsenin bileğini bükemediği Marsilya son 3 haftada 3 yenilgi aldı. Son 3 haftaya kadar lider PSG’nin sadece 2 puan gerisinde zirve mücadelesi veren takım üst süte aldığı mağlubiyetlerle 5. sıraya kadar geriledi. İlk olarak hiç ummadığı bir maçta, kendi sahasında üstelik de 1 0 öne geçmesine rağmen lig sonuncusu Ajaccio’ya yenilen takım devamındaki haftada ise bu akşamın diğer önemli aktörü olan PSG’ye 1 0 ile mağlup oldu. Bu iki maçı telafi edebileceği çok iyi bir fırsat vardı aslında Marsilya’nın önünde; Lens maçı.

Fransa Ligue 1

PSG gibi bir takımın olduğu ligde şampiyonluk çok gerçekçi bir hedef değil haliyle. Nihayetinde Fransa Ligue 1 şampiyonluğu, sizin ne kadar iyi olduğunuzdan ziyade PSG’nin ne kadar kötü olduğu ile daha fazla ilgili bir olay. Dolayısıyla lig ikinciliği her takım için kıymetli Fransa’da. Marsilya ilk 9 hafta boyunca bu kıymetli sırayı işgal etse de aldığı 2 mağlubiyetle bu sırayı Lens’e kaptırmıştı ancak Lens ile tam da bu dönemde kendi sahasında karılaşması aslında bir şanstı ama Marsilya bu fırsatı çok kötü kullanarak geçen hafta Lens’e 1 0 mağlup oldu ve üst üste 3. yenilgisini alarak sıralamada da gerilere düştü. Bu gece RC Strasbourg deplasmanında yeni bir galibiyet serisi başlatmak isteyen Marsilya’nın en büyük rakibi aslında kendisi olacak gibi duruyor zira RC Strasbourg’un sezon başındaki Marsilya’ya direnebilmesi pek de mümkün görünmezdi. Ancak Marsilya’nın mevcut formu ev sahibi takımı da maç öncesinde iştahlandırıyor.