Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Kaybetti, Grup Karıştı

Avrupa’nın bir numaralı kulüp kupası olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nde gruplarda beşinci maçlar da tamamlandı. Hemen hemen her grupta bir süt tura yükselen takımlar belli oldu ama bir grup var ki onda her şey arapsaçına dönmüş durumda. Milli futbolcumuz Cengiz Ünder’în forma giydiği Olimpik Marsilya, UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu’nda yer alıyor ve 6. maç öncesinde D Grubu’nda hala her takımın üst tura yükselme şansı devam ediyor.

Marsilya Mağlubiyete Alıştı

Igor Tudor önderliğinde girilen 2022 23 futbol sezonunda Marsilya ve Igor Tudor hakkında pek çok dedikodu okuduk aslında. Takımın, Igor Tudor ile çalışmak istemediğine dair sayısız haberin çıkmasından sonra ligin başlayıp da Marsilya takımının üst üste galibiyetler alması ile bu dedikodular ve haberlerin yerini Igor Tudor ve Marsilya’ya yönelik övgüler almaya başladı. Ligde 9 hafta boyunca mağlubiyet yüzü görmeyen ve lider PSG’nin ensesinde nefesini hissettiren Marsilya, aynı başarıyı UEFA Şampiyonlar Ligi’nde gösteremese de ligdeki mağlubiyetsizlik UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki başarısızlığın üzerini örtmeye yetti.

Marsilya, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. maçında Sporting Lizbon’u yenerek grup maçlarındaki ilk galibiyetini elde etti. Bu galibiyetle Uefa Şampiyonlar Ligi gurubunda iddialı duruma gelen Igor Tudor’un ekibi bu kez de bu maçın dönüşünde ligde ilk mağlubiyetini aldı ve üstelik de lig sonuncusu Ajaccio’ya hem de kendi evince 2 1 mağlup oldu. Bu mağlubiyetin yaralarını bir kez daha Sporting Lizbon ile saran Olimpik Marsilya rakibini deplasmanda yenmeyi başararak gruptaki kaderini de kendi eline almış oldu. Ama dönüşte bu kez PSG gibi zor bir deplasmanda yine mağlup olan takım sonraki haftada da ligdeki hedef maçlarından birinde ve yine kendi sahasında Lens’e yenildi. Lens mağlubiyeti ile birlikte ligde üst üste 3. mağlubiyetini alan takım daha önceki mağlubiyetlerde olduğu gibi teselliyi yine EUEFA Şampiyonlar Ligi’nde bulmayı umsa da bu kez o da gerçekleşmedi. E. Frankfurt deplasmanında mağlup olan takım bu sene ilk defa 3 resmi maçı arka arkaya kaybetti böylelikle.

Olimpik Marsilya

Olimpik Marsilya Lider Çıkabilir

Grupta 5 maç sonunda 6 puanla şu an son sırada bulunan Olimpik Marsilya, grubun son maçında Fransa’da, kendi evinde Tottenham’ı yenerse ve diğer maçta da Portekiz temsilcisi S. Lizbon ile Alman takımı E. Frankfurt berabere kalırsa Olimpik Marsilya, son haftasına sonuncu olarak girdiği gruptan 9 puanla lider olarak bir üst tura çıkabilir.

Olimpik Marsilya bir arada liderlik mücadelesi verdiği ligde 5. sıraya inerken bu son mağlubiyetle UEFA Şampiyonlar Ligi grubunda da son sıraya gerilemiş oldu. Ama takımın üzülmek için fazla zamanı da yok. Bir an önce toparlanıp önündeki maçlara konsantre olması gerekiyor. Çünkü bu grubun son haftası gruptaki tüm takımlar için final niteliğinde olacak.