Cengiz Ünder

Marsilya’nın Rakipleri Çok Formda

Fransa Ligi’nde milli oyuncumuz Cengiz Ünder’în forma giymesi sebebiyle yakından takip ettiğimiz takım olan Marsilya’nın rakipleri de artık ilgi alanımızda olan takımlar. Olimpik Marsilya Igor Tudor önderliğinde sezona öyle bir başladı ki adı ciddi ciddi şampiyonluk adayı olarak geçiyordu. İlk 9 hafta yenilgi yüzü görmeyen takımın bugün geldiği nokta ise bambaşka. Ligin açık favorisi PSG’nin en büyük rakibi olacağı düşünülen, en azından ilk dokuz haftalık yenilmezlik serisi ile bunu düşündürten Marsilya takımı, bugün gelinen noktada son dört maçtan üçünü kaybetti ve 4 maçtır da galip gelemedi. Haliyle bu kayıplar onu sıralama da da gerilere götürdü ve dört hafta önce lig lideri PSG’nin 2 puan arkasında ikinci sırada olan Olimpik Marsilya bugün ligde beşinci sıraya kadar düştü. Bu süreçte Marsilya’nın rakipleri ise üst sıralara tırmandılar.

Marsilya'nın rakipleri

Marsilya’nın Rakipleri Kimler?

Fransa Ligi’nde uzun süredir PSG sezonun açık favorisi zaten. Bu ligde şampiyon olabilmek için sizin ne kadar iyi olduğunuz kadar PSG’nin ne kadar iyi olmadığı önemli, hatta sıklıkla işin PSG kısmı daha önemli bir unsur ve o PSG bu sene oldukça formda. 13 haftası geride kalan ligde henüz mağlubiyet görmedi PSG takımı ve lig ikincisine de 5 puan fark yaptı. Haliyle Marsilya’nın rakipleri derken aslında ligde 2. sıra için mücadele edecek olan takımların tamamını kastediyoruz ve bu sene bu takımlar da ilk 10 hafta sonunda kendilerini belli ettiler. Bu takımlar; Lens, Rennes, Liorent ve Monaco.

Marsilya’yı deplasmanda mağlup eden Lens, ligde 30 puanla ikinci sırada bulunuyor ve lider PSG ile arasında 5, beşinci sıradaki Olimpik Marsilya ile de arasında 6 puan fark var. Üçüncü sırada 27 puanla bulunan Rennes takımı da Marsilya’nın 3 puan önünde. Ve Rennes de Marsilya deplasmanını geride bırakırken o maçta 1 puan çıkarmıştı. Lorient de yine Marsilya’nın önünde olan bir takım ve Marsilya ile puan farkı yine 3.

Lens Maçı Büyük Kayıp Oldu

Bu pencereden bakıldığında Marsilya’nın içeride kaybettiği Lens maçının önemi daha iyi anlaşılıyor aslında. Çünkü Lens, Marsilya’nın rakipleri arasında yer alan bir takım ve Lens’in Marsilya ile oynadığı maç her iki takım için de 6 puanlık bir maçtı aslında. Bu maç öncesinde kaybedilen Ajaccio ve PSG maçları, Lens maçının kazanılmasıyla telafi edilebilirdi. O maçın kaybedilmesiyle birlikte Marsilya takımı hem ikili averaj üstünlüğünü rakibe verdi, hem direkt bir hedef maçı kaybetti hem de diğer rakiplerine kötü bir imaj vermiş oldu. Olimpik Marsilya şu an sezon başındaki halinden çok uzakta ve bir an önce toparlanamazlarsa sonrasında buna pek de imkanı olmayacak gibi çünkü Marsilya’nın rakipleri her geçen gün daha da iyi takımlara dönüşüyorlar.