Cengiz Ünder

Rennes Doludizgin Geliyor

Fransa Ligi’nde Türk futbolseverlerin bu sene yakından izlediği bazı takımlar var. Bunlar; Cengiz Ünderli Marsilya, PSG ve Rennes takımları.

Rennes

PSG, Marsilya ve Rennes

Türk futbolseverler geçen yıldan beri Fransa’da iki takımı yakından takip ediyorlardı. Bu takımlardan biri elbette ki dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri kabul edilen Lionel Messi’nin PSG’ye transfer olması sebebiyle PSG takımı. Takımın forveti Mbappe, Neymar ve Messi üçlüsünden oluşunca haliyle ister istemez tüm dünyadaki futbolseverler gibi Türk futbolseverler de PSG’yi yakından takip etmeye başladı. Türk futbolseverlerin ikinci olarak yakından takip ettikleri takım ise elbette ki milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya. Ayrıca Olimpik Marsilya sezon başından hoca değişikliğine giderek takımın başına Hırvat teknik direktör Igor Tudor’u getirdi. Geçen sene İtalya’da Verona ile çok iyi bir performans gösteren ıgor Tudor’u Türk futbolseverler, özellikle de Galatasaray taraftarı elbette ki yakından tanıyor. Türkiye’de bir dönem Galatasaray’ı çalıştıran Igor Tudor oynattığı futbolla Galatasaray taraftarını adeta ikiye bölmüştü. Yoğun baskılı, tempolu futbolla sezona harika giren Galatasaray, sonrasında ise büyük maçlarda bocalamış, pozisyon bile bulamamış, kötü mağlubiyetler almıştı. Galatasaray taraftarı bugün bile Igor Tudor üzerinden tartışma yaşamaya devam ediyor, hatta o kadar ki Hırvat teknik adamın Marsilya performansı bile yakından izlenip onun üzerinden de tartışmalar yaşanıyor sarı kırmızılı taraftarlar arasında.

Türk futbolseverlerin bu sene ilgisini çeken bir diğer Fransız takımı ise Rennes oldu. Uefa Avrupa Ligi’nde Fenerbahçe ile aynı grupta olan Rennes, temsilcimizle kendi sahasında yaptığı ilk maçta 2 0 öne geçse de Fenerbahçe geriden gelip eşitliği yakalamış ve bu zor deplasmandan bir puan çıkarmıştı. Bu hafta arasında Fenerbahçe ile bu kez İstanbul’da karşılaşacak olan Rennes takımı sezon başından beri en formda olduğu dönemi yaşıyor.

Fransa League 1’in En Formda Takımı

Rennes sezona dalgalı bir performansla başlamış ve kağıt üzerinde ligin iyi kadrolarından biri olsa da orta sıralarda kendisine yer bulabilmişti. O sıralarda Marsilya takımı da ligde yenilgisiz olarak ilerliyor ve PSG’yi adım adım takip ediyordu ama son 3 haftada Fransa Ligi adeta yeni baştan şekillendi. Marsilya ligde üç maç üst üste mağlup olurken PSG yoluna kayıpsız devam etti ve puan farkını açtı. Ama form olarak PSG’yi bile geride bırakan bir takım varsa o Rennes oldu son haftalarda. Son 4 haftada üst üste 4 galibiyet alan takım ligde bir anda üst sıralara tırmandı. Şu an ligde 4. sırada olan takım, 3 hafta öncesine kadar ligin 2. sırasında olan Olimpik Marsilya’yı da altına almayı başardı. Lig 2.sinden şu an sadece 3 puan uzakta olan Rennes formunu devam ettirirse bir iki hafta sonra ligin 2. sırasını da alacak gibi duruyor.