Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Mağlubiyete Alıştı

Fransa Ligi’nde ilk 9 hafta boyunca mağlubiyet yüzü görmeyen Igor Tudor yönetimindeki Olimpik Marsilya Lens karşısında ligde üst üste üçüncü mağlubiyetini aldı. Daha önce lig sonuncusu Ajaccio ve lig lideri PSG’ye mağlup olan Cengiz Ünder’in takımı, lig ikinciliği için hayli önemli olan maçta, doğrudan rakibi sayılabilecek Lens karşısında pek bir varlık gösteremedi ve son dakikalara doğru yediği golle sahadan 1 0 mağlup ayrıldı. Bu mağlubiyetin ardından lig lideri PSG takibinden tamamen uzaklaşan Olimpik Marsilya sadece ikinci sırayı değil üçüncü ve dördüncü sıraları da kaybetti ve haftayı Fransa League 1’de beşinci olarak tamamladı.

Olimpik Marsilya Liderlik Hesapları Yapıyordu

Bundan 3 hafta önce, ilk 9 maç sonunda lider PSG’nin ardından 2 puan farkla ikinci sırada bulunan Cengiz Ünder ve arkadaşları Ajaccio maçı öncesinde liderlik planları yapıyordu. Ajaccio maçını cepte olarak gören takım, bu maçın ardından PSG deplasmanından bir galibiyet çıkartarak lig liderliğini PSG’den almayı hayal ediyorlardı. Ajaccio maçı öncesinde S. Lizbon galibiyeti ile iyice morallenen takım belki de bunun handikabını yaşadı ve lig sonuncusu rakibi karşısında maça konsantre olmakta zorlandı. Maçta 1 0 önde geçmesine rağmen farkı açamayan Olimpik Marsilya, sonrasında yediği gollerle sahadan 2 1 mağlup ayrılmış, ancak sonrasında oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi maçında S. Lizbon’u bir kez daha, ve üstelik de bu kez deplasmanda, mağlup ederek bu maçın moral bozukluğunu üzerinden atmıştı.

Lider PSG deplasmanına tam bir konsantrasyon ile giden Igor Tudor ve ekibi maçta çok iyi bir performans ortaya koysa da PSG yıldızları ile skoru almayı bilmiş ve maçı 1 0 kazanmıştı. Yine de ortaya konan futbol taraftardan övgü almıştı. Marsilya için asıl hedef maç ise kendi sahasında oynayacağı Lens maçıydı. Ligin flaş ekiplerinden olan Lens’in mağlup edilmesi halinde Marsilya hem ilk üçteki yerini koruyacak, hem ilk 3 için asıl rakiplerinden biri olan Lens’e ciddi bir darbe vuracak hem de üst üste 2 defa mağlup olduğu ligde yeni bir yenilmezlik serisi başlatacaktı. Yani en azından Igor Tudor ve oyuncularının hayalleri bunlardı ama Lens takımı Marsilya deplasmanında çok iyi bir oyun ortaya koyarak ev sahibine şans tanımadı ve sahadan 1 0 galip ayrılarak hem ligde 2. sırayı aldı hem de Marsilya’ya çok ağır bir darbe vurdu. 3 hafta önce liderlik hesapları yapan Marsilya şimdi 3.lüğün bile uzağında kaldı.

Olimpik Marsilya

Marsilya Toparlanmak Zorunda

Üst üste gelen üç kritik mağlubiyetin ardından Marsilya moral olarak adeta çökmüş durumda. Ne var ki takımın üzülmeye pek de zamanı yok. Çünkü hem ligde çok ciddi sınavlar var hem de UEFA Şampiyonlar Ligi‘nde grupta sadece 2 maç kaldı ve Marsilya üst turu istiyorsa toparlanıp grubunda kalan iki maçtan en az birini mutlak kazanmak zorunda.