Cengiz Ünder

Fransa Milli Takımı İrlanda Deplasmanında

2022 Katar Dünya Kupası’nın finalde Arjantin’e kaybeden ve 2022 Dünya Kupası 2.si olan Fransa, Euro 2024 Elemeleri kapsamında İrlanda deplasmanına konuk oluyor.

Ev Sahibi Almanya

Bu sene 24 takımla oynanacak olan turnuvaya katılacak olan 20 takım Euro 2024 Elemelerinin ardından belli olacak. 10 grupta ilk iki sırayı alan takımlar turnuvaya katılma hakkı elde edecekler. Fransa da B grubunda yer alıyor. Grupta Fransa ile birlikte yer alan diğer takımlar ise Yunanistan, Hollanda, İrlanda ve Cebelitarık.

Euro 2024’ü düzenlemek için aday olan ülkelerden biri de ülkemiz Türkiye olmuştu. Euro 2024 için aday olan Türkiye final oylamasında ne yazık ki sadece 4 oyda kaldı ve buna karşılık Euro 2024’e ev sahipliği yapma hakkını elde eden Almanya ise 12 oy alarak oylamayı kazandı ve turnuvanın ev sahibi oldu. Ev sahibi olması sebebi ile eleme grubu maçlarını oynamadan direkt olarak turnuvada kendisine yer bulma hakkı elde etti Almanya. Almanya haricinde diğer 23 takımdan 3 tanesi Euro 2024 Eleme grubu maçları tamamlandıktan sonra bu eleme gruplarında başarılı olup da turnuvaya girmeye hak kazanan 20 takımın dışında kalanlar arasından, UEFA Uluslar Ligi performanslarına bakılarak belirlenecek.

10 grupta oynanan eleme maçlarının ardından ise gruplarında ilk iki sırayı alan 20 takım Euro 2024’e katılma hakkı elde edecek ve böylelikle de turnuvaya katılacak 24 takım belirlenmiş olacak.

Fransa

Fransa Grubunun Favorisi

Son Dünya Kupası’nın 2. olan Fransa, grubun ilk maçında Hollanda’yı farklı mağlup ederek gövde gösterisi yapmış ve bir anlamda grubundaki iddiasını ortaya koymuştu. Fransa’nın grubu lider bitirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Kadrosunda çok büyük yıldızları barındıran takım daha şimdiden Euro 2024’ün de favorilerinden biri hatta ev sahibi Almanya ile birlikte en büyük favorisi olarak gösteriliyor.

Bu akşam İrlanda deplasmanına çıkacak olan Fransa’dan rahat bir galibiyet bekliyor futbol kamuoyu. İrlanda ise bu akşam gruptaki ilk maçına çıkacak. Hollanda gibi güçlü bir takımın olduğu grupta İrlanda’ya hiç şans tanınmazken Cebelitarık zaten grubun en zayıf halkası olarak grup sonunculuğuna aday görülüyor. Fransa’nın lider bitirmesine kesin gözüyle bakılan grupta Hollanda’nın 2. olması bekleniyor. Üçüncülük için ise İrlanda ve Yunanistan mücadele verecek.

İlk maçta Fransa karşısında ağır bir yenilgi alan Hollanda takımı bu akşam Cebelitarık önünde mutlak favori olarak çıkıyor sahaya. Cebelitarık’ı farklı geçmesi beklenmen Hollanda, Fransa’nın deplasmanda İrlanda’yı yenmesi halinde grupta 2. sırayı alacak ve daha 2. maçlar sonunda grubun sonu belki de şimdiden şekillenmiş olacak.

Fransa karşısında prestij mücadelesine çıkacak olan İrlanda galibiyet gibi bir şey hayal etmese de iyi oyun ve mücadelesi ie Fransa’ya sorun yaşarıp adından söz ettirmek istiyor. Dünya 2.si Fransa ise İrlanda deplasmanında tüm ciddiyeti ile 3 puan için sahada olacak.