Cengiz Ünder

Dimitri Payet Formayı Unuttu

Olimpik Marsilya’nın kaptanı ve geçen sezon da takımın en büyük yıldızı olarak göze çarpan Dimitri Payet bu sezon adeta formayı unuttu. Geçen sezon 4 3 3 formasyonunda Şilili teknik adam Jorge Sampaoli’nin vazgeçilmezi olan tecrübeli Fransız futbolcu bu sezon başında takımın Hırvat teknik adam Igor Tudor’a emanet edilmesi ile birlikte sahadaki rolü konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaya başladı ve yedek kaldı.

Igor Tudor’a Uymuyor

Sezon başında takımı devralan Igor Tudor, ilk antrenman ile birlikte takımı üçlü savunmaya döndürmüştü. Tabii üçlü savunmaya dönülmesi demek ileride de bazı değişiklikler olması anlamına geliyordu. 4 3 3 formasyonunda kanat forvet oynayan Dimitri Payet, Igor Tudor ile birlikte, tıpkı Cengiz Ünder gibi, 3 4 2 1’de forvet arkasındaki oyuncu pozisyonunda oynamaya başladı. D. Payet yeteneklerinde bir oyuncunun forvet arkası olarak oynamasında pek de bir sorun yok aslında ama burada başka bir problem vardı. Top rakibe geçtiğinde Igor Tudor, forvetin arkasındaki iki oyuncudan birer orta saha oyuncusu gibi oynamalarını, pres yapmalarını istiyordu ki işte D. Payet’in sorun yaşadığı nokta da tam olarak buydu.

Savunma anlamında Igor Tudor’un istediklerini vermekten çok uzak bir görüntü sergileyen 35 yaşındaki yıldız futbolcu bir de antrenmanda Igor Tudor ilke bir sorun yaşadı. O dönem Fransız spor basınını fazlasıyla meşgul eden olayda Dimitri Payet ile Hırvat teknik adam Igor Tudor takımın oynadığı sistem konusunda ciddi bir tartışma yaşamışlardı. Hatta iddialara göre D. Payet, yönetimden Igor Tudor’un gönderilmesini bile istemişti ama Olimpik Marsilya yönetimi Hırvat teknik adamın arkasında durmayı seçmişti.

Bu gelişmelerin ardından sezon başlamış ve Igor Tudor D. Payet’i yedek bıraktığı gibi oyuna almayı da pek düşünmemişti. İlk haftalarla birlikte Olimpik Marsilya sahada fırtına gibi esip puanları topladıkça da bu tartışmanın galibi Igor Tudor olmuş, tecrübeli Fransız oyuncu da yedek kulübesinde sırasını beklemeye başlamıştı. Bu sezon şimdiye kadar 20 maçta forma giydi Payet ki bunların çoğunda da sonradan oyuna dahil oldu.

Dimitri Payet

Dimitri Payet Kimdir?

Dimitri Payet, 29 Mart 1987 tarihinde Reunion Adası’nda doğdu. Profesyonel kariyerine 2005 yılında Fransa’nın Nantes takımında başlayan Payet, daha sonra Saint-Etienne, Lille ve Marsilya gibi takımlarda forma giymiştir. İngiltere Premier Lig’de West Ham United forması da giyen oyuncu buradan tekrar eski kulübü olan Olimpik Marsilya’ya dönmüştü. Özellikle Marsilya’da sergilediği performansla dikkatleri üzerine çeken ve Fransa Milli Takımı’nda da yer alan Dimitri Payet, oyun kurucu ve kanat pozisyonlarında görev yapabilen bir oyuncu olup yüksek top tekniği ve oyun zekasıyla tanınır.

Dimitri Payet’in başarılı kariyerinde Ligue 1 Yılın Takımı’na seçilmesi, Fransa’da Yılın Futbolcusu ödülü ve UEFA Avrupa Ligi Yılın Kadrosu’na seçilmesi gibi ödüller mevcuttur. Bugün 36 yaşında olan Fransız futbolcu muhtemelen kariyerinin son sezonunu oynamakta.