Cengiz Ünder

Hırvatistan Bize Şans Tanımadı

Türkiye, EURO 2024 eleme grubu maçları kapsamında, grubundaki ikinci maçında güçlü Hırvatistan karşısına çıktı. Hırvatistan’ı Bursa’da ağırlayan ay yıldızlı takımımız sahada pek bir varlık ortaya koyamadı. Grubun favorisi olan Hırvatistan maç boyu oyunu kontrolünde tuttu ve 3 puanı 2 golle alarak grup lideri olarak ülkemizden ayrıldı. Maç öncesinde, ilk maçlar sonunda 3 puanlı tek takım olarak grubun lideri olan Türkiye ise gecenin sonunda Galler’in de galip gelmesi sebebi ile grubunda 3. sıraya düştü.

Almanya’da düzenlenecek olan 2024 Avrupa Şampiyonası’na 24 takım katılacak ve bu 24 takımdan 20 tanesi eleme grubu maçlarının ardından belli olacak. Toplam 10 grupta yapılan mücadeleler sonunda gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar Almanya’da düzenlenecek olan 2024 Avrupa Şampiyonası’na katışım hakkı elde edecekler. Grupta Hırvatistan maçı ile birlikte ikinci maçına geride bırakan Türkiye belli ki Galler ile ikincilik mücadelesi verecek grubunda. Türkiye eğer Hırvatistan’a yenilmeseydi daha 2. maçların ardından önemli bir avantaja sahip olacaktı grubunda.

Hırvatistan Çok Üstündü

Türkiye’de Alman teknik adam Stefans Kuntz, Hırvatistan karşısına kalede Mert Günok, savunmada Mehmet Zeki Çevik, Merih Demiral, Çağlar Söyüncü, Ferdi Kadıoğlu dörtlüsü ile sahaya çıktı. Bu dörtlünün önüne Salih Özcan veOrkun Kökçü’yü koyan Alman teknik adam kanatlarda ise Cengiz Ünder ve Kerem Aktürkoğlu’na şans verdi. 4 2 3 1 ile sahaya çıkan Stefans Kuntz, forvet arkasında Hakan Çalhanoğlu’nu ve ileride tek forvet olarak da Enes Ünal’ı oynattı.

Hırvatistan

Maçın istatistiklerine baktığımızda Türkiye daha baskılı oynayıp daha fazla hücum etmiş gibi görünüyor aslında. Maç boyunca rakip kaleye 18 şu attı Türkiye, buna karşılık Hırvatistan ise 9 şut attı sadece. Ancak topla oynama oranında üstün olan taraf Hırvatistan’dı. Maçta hücum istatistiklerinde Türkiye’nin üstün olmasının temel nedeni konuk ekip Hırvatistan’ın skoru erken bulmasıydı. Maçın 20. dakikasında Mateo Kovacic ile 1 0 öne geçti Hırvatistan takımı. İlk yarının sonlarına doğru Kovacic bir kez daha sahneye çıktı ve hem kendisinin hem de takımının ikinci golünü attı.

Stefan Kuntz’un Maç Değerlendirmesi

Maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Alman teknik adam Stefan Kuntz, maçı şu sözlerle değerlendirdi;

”Skorla ilgili memnun değiliz. Taktiksel olarak oyun anlayışımız beklentimiz vardı. Takım çok disiplinli şekilde bizim onlara söylediğimiz taktiksel uygulamaları sahaya yansıttı. Böylelikle maç başında tecrübeli rakibi 8-9 bariz hataya zorladık. Aynı zamanda bu hatalardan 3- 4 tane de önemli gol pozisyona girdik ama golü bulamadık. Rakibimiz kaleye ilk geldiğinde golü buldu. En büyük fark topla buluştuğunuzda ilk temasla ne yaptığınızdır. Oyunu zorladık bu seviyedeki takıma karşı başa baş mücadele edebileceğimizi gösterdik. Bundan sonraki süreçlere bu hissiyatı yansıtmamız gerekiyor.”

Maçta sakatlanıp oyundan çıkmak orunda kalan Hakan Çalhanoğlu’nun durumunun ise yapılacak tetkiklerden sonra belli olacağı açıklandı.