Cengiz Ünder

Fransa Ligi’nde Kimse Şampiyon Olmak İstemiyor(!)

Fransa Ligue 1’de bu sezon liderlik mücadelesi ilginç sonuçlarsa sahne oluyor, takımlar adeta şampiyon olmak istemiyor ve şampiyonluğu birbirlerine ikram ediyorlar.

Fransa Ligue 1 Avrupa’nın en büyük 5 liginden biri olarak kabul ediliyor. Bu ligde son yıllarda elbette ki bir Paris Saint Germain dominasyonu var. Kadro kalitesi, genişliği ve bütçesi; ligdeki diğer rakiplerinin iki katı ve üzeri olan Paris Saint Germain, her sezona şampiyonluğun doğal favorisi olarak başlıyor. 2022 23 futbol sezonu da yine aynı şartlar altında başladı. Sezonun ilk haftaları da tahminlere uygun şekilde cereyan etti aslında. Paris Saint Germain’in en büyük şampiyonluk adayı olduğu ligde lig ikinciliği içinse Olimpik Marsilya, Monaco, Lille takımlarının adı geçiyordu.

Lens Sürprizi

Lig başladığında Paris Saint Germain liderliği ele aldı ve ligi sürklase etmeye başladı. Kendisini Olimpik Marsilya ile birlikte sürpriz şekilde Lorient ve Lens takımları takip etmeye başladı. Yorumcuların pek çoğu Lens ve Lorient’in bu başarısının devamlılık arz etmeyeceği iddiasındaydı. Lorient için sezonun son bölümüne doğru yorumcular haklı çıktı denebilir ama Lens herkesi yanılttı ve zirve mücadelesinde kalmayı başardı. Fransa Ligue 1’de ilk devre sona erdiğinde ligde mağlubiyeti olmayan tek takım Paris Saint Germain‘di ve herkes nisan sonunda Paris Saint Germain’in şampiyonluğunu ilan edebileceğini söylüyordu. Ancak Dünya Kupası arasından sonra Paris Saint Germain büyük bir düşüş yaşadı.

Ligue 1 için söylenen bir şey vardır, bu ligde şampiyon olmanız sizin ne kadar iyi olduğunuzdan ziyade Paris Saint Germain’in ne kadar iyi olmadığı ile alakalı bir durum. Dünya Kupası arasının ardından Fransa Ligue 1’de Paris Saint Germain, diğer takımlardan herhangi birinin şampiyon olabileceği kadar kötü bir performans sergilemekte. Keza Olimpik Marsilya da ilk devrenin sonunda yaşadığı düşüşün ardından ikinci devre ile birlikte yeniden çıkışa geçti ve üst üste aldığı galibiyetlerle de ligde yeniden ikinci sıraya çıktı ve Paris Siant Germain ile arasındaki puan farkını kapattı. Olimpik Marsilya kendisi adına ligin en kritik maçında sahasında Paris Saint Germain’e 3 0 yenildi ve adeta eline kadar gelen şampiyonluk şansını geri iade etti.

şampiyon

Şampiyonluk Kimin Olacak?

Ligde Paris Saint Germain’i yenerek büyük bir iş başaran Lnes ise sonrasında hiç beklenmeyen bir yerde puan kaybetti ve onlar da ikinciliği Olimpik Marsilya‘ya bıraktı. Paris Saint Germain puan kaybetmeye devam etti belki ama Olimpik Marsilya da ona uyunca liderliği bir türlü eline geçiremedi. Bugün gelinen noktada bu sene Fransa Ligue 1’de şampiyonluk için hala 3 takımın şansı var ve üçü de öyle yerlerde öyle puanlar kaybediyorlar ki herhangi birini öne çıkarmak gerçekten de zor. Önündeki takımların puan kayıpları 4. sıradaki Monaco’yu da iştahlandırdı ama onlar da olmayacak maçları kaybettiler yine şampiyonluk yarışında.