Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Montpellier Karşısında

Cengiz Ünder’in takımı olan ve bu sene Fransa Ligue 1’de şampiyonluk mücadelesi veren Olimpik Marsilya, bu akşam Montpellier ile karşı karşıya geliyor.

Cengiz Ünder Son Antrenmanda Yedekti

Olimpik Marsilya takımında bu sezon ilk devreye boyunca sıklıkla yedek kalan ama Dünya Kupası arasından sonra ilk 11’e geri dönen ve Hırvat teknik adam Igor Tudor’un vazgeçilmezlerinden olan Cengiz Ünder, bu maç öncesinde yapılan son taktik çalışmada ilk 11’de yer almadı. Bunun oyuncumuzun formundan ziyade Hırvat teknik adamın yüksek tempolu oyunu muhafaza edebilmek için rotasyon yapmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

2021 22 futbol sezonunda 4 3 3 formasyonunda oynayan Olimpik Marsilya takımında takımın en büyük hücum silahlarından biri olan Cengiz Ünder, 2022 23 futbol sezonu başında takımın teknik direktörlüğüne Igor Tudor’un getirilmesi ile birlikte performans anlamında ciddi bir düşüş yaşamıştı. 4 3 3 formasyonundan vazgeçen Igor Tuodr, 3 4 2 1’e döndü. Bu formasyonda kanat forvetlere yer olmadığı için de Cengiz Ünder’in saha içi pozisyonu ve bununla birlikte de görev tanımları değişti. Bunun sonucunda ciddi bir uyum sorunu yaşayan oyuncu formasını kısa sürede kaybetti ve sonrasında da takımdan ayrılma noktasına geldi. Ne var ki devre arasında Igor Tudor ile milli oyuncumuz arasındaki buzlar eridi ve Cengiz Ünder zaman zaman forvet arkası zaman zaman da hücumcu bek olarak sahadaki yerini aldı.

montpellier türk oyuncu

Montpellier Bize Yabancı Değil

Fransa Ligue 1 takımı Montpellier Türk futbolseverlere yabancı bir isim değil aslında. Cengiz Ünder’den önce Fransa Ligue 1’de forma giyen Türk oyunculardan biri olan Hasan Kabze, iki sezon boyunca Montpellier formasını terletmişti Fransa’da. 2010 yılının yaz ayında Montpellier takımına transfer olan Hasan Kabze, 23 maçta forma giyerken sadece 3 gol atabilmişti. Forvet oyuncusu olması nedeni ile attığı 3 gol az olsa da ve dolayısı ile pek de parlak bir performans gibi gözükmese de ilginç bir de detay vardı aslında Hasan Kabze ile ilgili olarak. Hasan Kabze, attığı 3 golü de Fransa Kupası maçlarında atmıştı ve o sezon Montpellier takımının kupada en çok gol atan futbolcusu olmuştu ki Fransa Kupası final maçı da Montpellier ile Olimpik Marsilya arasında oynanmış ve kupayı 83. dakiakda attığı golle Olimpik Marsilya kazanmıştı.

Maç öncesinde Olimpik Marsilya takımı ligde 28 maç sonunda 59 puanla 2. sırada bulunuyor. Bu 28 maçta 53 gol atan Cengiz Ünder’in takımı kalesinde ise 28 gol gördü. Ev sahibi Montpellier ise 28 maç sonunda 11 galibiyet ve 14 beraberlik alırken 3 maçı ise berabere bitirdi. 36 puanı olan takım 44 gol atarken kalesinde ise 46 gol gördü. Maçın favorisi Cengiz Ünder’in takımı Olimpik Marsilya olarak gösteriliyor maç öncesinde.