Cengiz Ünder

Fransızlar Cengiz Ünder’i Eleştiriyor

Bu sezon Fransız temsilcisi Marsilya’da gösterdiği başarılı performansla birlikte bir süredir düşüşte olan kariyerini toparlama fırsatı bulan Cengiz Ünder, son haftalarda yine formdan düşünce Fransız basını da oyuncuyu eleştirmeye başladı. Mavi Beyazlı takımın ligde oynadığı son müsabakada Olimpik Lyon karşısında sergilediği başarısız performans ve aldığı kötü sonucun yanı sıra bu maçta çok etkisiz bir performans sergileyen temsilcimizin durumu da basının mercek altına aldığı konulardan biriydi.

Etkisiz Performans

Bu sezon İtalyan temsilcisi Roma’dan şartlı satın alma opsiyonuyla Fransız temsilcisi Marsilya’ya transfer olan Cengiz Ünder, Mavi Beyazlı takımında gösterdiği performansla beklentilerin de üstüne çıkmayı başarmış ve taraftarların gönlüne taht kuran oyunculardan biri olmuştu.

Ancak sezon başından bu yana kariyerine de büyük etki eden sakatlıkları nedeniyle sıkıntılar çeken Ünder’in istikrarlı performansındaki dalgalanmalar eleştirilerin de artmasına neden oldu. Nitekim son dönemlerde sakatlıklardan kaynaklı hem performans hem de süre açısından düşüş yaşayan 24 yaşındaki oyuncu son olarak Olimpik Lyon karşısında oynanan maçta sahadaydı.

Ancak bu maç ne Marsilya ne de Cengiz adına hiç iyi geçmedi. Derbi olarak nitelendirilen müsabakada Lyon deyim yerindeyse Marsilya’yı dümdüz etti ve sahadan 3-0’lık skorla galip ayrılmayı başardı. Bu sonuçla birlikte Marsilya’da ciddi bir eleştiri dalgası başladı.

Fransız basının eleştirilerinden nasibini alan bir diğer isim de Cengiz Ünder oldu. Temsilcimiz ile alakalı kaleme alınan yazılarda Cengiz’in artık fark yaratamadığı savunulurken, oyuncunun seçimleri ve şutları konusunda da beceriksiz bir akşamı geride bıraktığı ifade edildi.

10 üzerinden yapılan değerlendirmelerde 3-4 puan alabilen yetenekli oyuncuya yapılan eleştirilerde oyuncunun tercihlerine yönelik olarak sert eleştiriler yapıldığı görülüyor.

Bonservisi Alınacak

Bununla birlikte başarılı oyuncunun sezon içerisinde gösterdiği performansın gelecekte de iyi işler yapabileceğine dair bir teminat olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Nitekim gerek basında gerekse de sosyal medyada yer alan bazı ifadelere bakıldığında bu paralelde ifadelerin kullanıldığı ve en büyük yıldızların dahi kötü dönemleri olabileceği savunuluyor.

Cengiz Ünder, Marsilya formasıyla bu sezon 43 resmi maçın 34’ünde ilk 11’de yer aldı. 24 yaşındaki milli oyuncu bu karşılaşmalarda takımına 12 gol ve 5 asistle katkıda bulundu. Bu katkının belirli bir kısmı takıma direkt olarak galibiyetleri getirirken, bazıları da takımın sahadan puanla ayrılabilmesini sağladı.

Öte yandan oyuncunun satın alma şartı olan Marsilya’nın kümede kalmayı garantilemesi de matematiksel olarak sağlandığı için Ünder gelecek sezonlarda da Mavi Beyazlı formayı terletecek. 8 milyon 750 bin Euro olarak belirlenen bonservis bedeli Roma’ya ödenmek zorunda.

Bu bağlamda oyuncuyu İtalyan temsilcisi Roma’ya gönderen Başakşehir’in de belirli bir bonservis bedeli elde edeceğini belirtmekte fayda var. Bu anlaşma her taraf açısından da avantajlı olacak gibi görünüyor.