Cengiz Ünder

İlk Maç Merakla Bekleniyor

Marsilya büyük tartışmaların ve kaosun eşliğinde Fransa Ligi’ndeki ilk maçına çıkacak. İlk maç öncesi takımda neler olduğunu kısaca bir hatırlayalım.

ilk maç

Jorge Sampaoli Yerine Igor Tudor

Sezon başında Marsilya teknik direktör değişikliğine gitti ve Şilili teknik adam Jose Sampaoli yerine Hırvat teknik adam Igor Tudor’u takımın başına getirdi. Son olarak İtalya’da Verona takımıyla çok ses getiren bir performans ortaya koyan Hırvat teknik adam Igor Tudor tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Kısıtlı bütçeyle aldığı skorlar ve oynattığı zevkli oyunla bir anda pek çok takımın radarına giren Igor Tudor’u Marsilya kapmıştı. Ne var ki Igor Tudor başarılı olduğu kadar da zor bir insan. Türkiye’de Karabükspor ile Verona benzeri bir performans sergilemiş olan Tudor orada da sınırlı bütçeyle çok dirençli bir takım yaratmış, büyüklere kök söktürmüştü. Herkesin 4’lü oynadığı ligde 3’lü savunma anlayışı ile fark yaratan Hırvat teknik adam ayrıca pek çok oyuncunun da yıldızını parlatmış özellikle 5’li orta sahanın solunda oynayan, normalde sol bek oyuncusu olan Latovlevici hücum performansı ile ligin en çok konuşulan oyuncularından birine dönüşmüştü.

Bu çıkışı Igor Tudor’a Galatasaray kapılarını açtı. Ligin ilk haftalarında rakiplerine adeta sahayı dar eden bir Galatasaray yarattı Igor Tudor. Çok koşan, çok dirençli ve çok tempolu bir oyun oynayan Galatasaray ne var ki bir süre sonra düşüşe geçti ve Hırvat çalıştırıcı için de işler tersine döndü. Medya ile iletişim konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan Tudor, benzer sıkıntıları Galatasaray’daki bazı oyuncularla da yaşamıştı. Sonrasında Galatasaray’daki görevine son verilen Tudor İtalya’da kariyerine devam etti. Görünen o ki şimdi Marsilya’da da aynı senaryo söz konusu.

Igor Tudor Marsilya

İlk Maç Öncesi Kadro Merak Konusu

Marsilya’nın başına gelir gelmez üçlü oynayacağını deklare eden Hırvat çalıştırıcı bu konuda takımdan gelen yorumlara ise tam anlamıyla kulaklarını tıkadı. Bazı oyuncuların üçlü savunmanın doğru bir fikir olmadığı konusundaki fikir alışverişi taleplerini sert bir dille reddeden Tudor’un bu tavrı oyuncular arasında sıkıntı yarattı. Bu sıkıntıyı takım kaptanı olarak Tudor ile konuşmak isteyen Payet de Tudor’un öfkesinden nasibini aldı. Bu gelişmelerin ardından bazı oyuncuların takımdan ayrılmak istediği söylendi.

İddialara göre başını kaptan Payet’in çektiği bir grup futbolcu Tudor’un gönderilmesini istedi. Buna karşılık Marsilya yönetimi ise hocanın arkasında durdu ve isteyen kalır istemeyen gider ancak hoca takımda kalacak diyerek resti çekti. Yönetimin desteğini arkasına alarak elini daha da güçlendiren Tudor ise tavrından taviz vermedi ve Payet’e de diğer oyuncularla aynı muameleyi yaptı. Geçen sezon takımın yıldızı ve kaptanı olan Payet ise fikirlerinin dikkate alınmamasını oldukça içerlemiş gibi görünüyor. Şimdi merak edilen konu ise ilk maç kadrosunda Payet’in ilk 11 çıkıp çıkmayacağı. Tahminler ise Payet’in kadroda olacağı ama oynatılmayacağı yönünde.