Cengiz Ünder
Altınordu

İzmir’den İtalya’ya Uzanan Futbol Yolculuğu

Futbola İzmir kulübü Altınordu Kulübünün alt yapısında başlayan Cengiz Ünder 2016 yılını temmuz ayında İstanbul takımı Medipol Başakşehir’e transfer oldu. İzmir’in ve Türkiye’nin köklü kulübü olan Altınordu’dan Medipol Başakşehir’e transfer olan Cengiz Ünder’in bu transferinde başarılı performansı göze çarpıyordu. Medipol Başakşehir’de forma giyen ve maçlardaki performansı ile Avrupa kulüplerinin dikkatini çeken Cengiz Ünder 1 yıl sonra Medipol Başakşehir’den İtalya’ya transfer oldu.

Medipol Başakşehir’den İtalya’nın Serie A takımı Roma’ya transfer olan Cengiz Ünder’in böylece Avrupa futbol dünyasındaki yolculuğu başladı. Cengiz Ünder’in Medipol Başakşehir’den Roma’ya transferi için Başakşehir’e Roma 15 Milyon bonservis ödeme konusunda anlaştılar. Cengiz Ünder’in sonraki süreçte transfer bedelinden de %20’si Başakşehir’e ödenmesi de anlaşmanın diğer bir maddesiydi. Cengiz Ünder’in transfer bedelinden yetiştiği takım olan Altınordu Spor Kulübüne de belli bir yüzde ödenecek.

Cengiz Ünder’in Roma’dan Transferi

Cengiz Ünder’in İtalya’da Roma takımına gidişi büyük umutlarla olsa da genç futbolcu Roma’da forma giyme fırsatı bulamadı. Yaşadığı sakatlıklar ile şanssız bir dönem geçiren Cengiz Ünder Roma’da performansını gösteremedi. Roma kulübü de 2019 yılı sonunda Cengiz Ünder’i satma kararı aldı. Bu kararın ardından Cengiz Ünder’i almak için İtalya Serie A’nın diğer takımı Milan görüşmelere başladı. Roma kulübü bu yıl şubat ayı başında Cengiz Ünder’i satma düşüncesini rafa kaldırsa da bir süre sonra tekrar satış gündeme geldi. Milan tekrar Cengiz Ünder’i almak için harekete geçse de konu ile ilgili henüz bir gelişme bulunmuyor.