Cengiz Ünder

Lille, Olimpik Marsilya’yı Devirdi

Fransa Ligi’nde Igor Tudor’un çalıştırdığı Olimpik Marsilya bir final maçından daha çıkamadı ve Lille deplasmanında 2 – 1 mağlup oldu. Bu mağlubiyet sonrasında matematiksel olarak 2. olma şansı sürse de artık Olimpik Marsilya için ligi 3. sırda bitirecekler diyebiliriz.

Lille

Lille Geriden Gelip Kazandı

Dün akşam ligin güçlü iki takımını karşı karşıya getiren maçta ilk golü atan konuk ekip Olimpik Marsilya oldu. Maçın 29. dakikasında J. Clauss ile 1 – 0 öne geçti Igor Tudor’un takımı. Bu arada milli oyuncumuz Cengiz Ünder’de Ligue 1în ikinci yarısında sürekli olduğu gibi bu maçta da ilk 11’de sahaya çıktı ve 90 dakika sahada kaldı milli oyuncu. Maçın ilk yarısı Olimpik Marsilya’nın 1 – 0 üstünlüğü ile sona erdi. Bu arada maçın ilk yarısında Olimpik Marsilya’da 19. dakikada, Lille takımında ise 26. dakikada iki zorunlu değişiklik oldu. Ancak bundan daha ilginç bir şey vardı. Olimpik Marsilya teknik direktörü Igor Tudor, biri ilk yarıdaki zorunlu değişiklik olmak üzere maç boyunca sadece 2 değişiklik yaptı.

Maçın ilk yarısını 1 – 0 önde kapatan Olimpik Marsilya takımının ikinci devrede farkı kontralardan bulacağı pozisyon ve gollerle açabileceği düşünülüyordu aslında ama ikinci yarı başladıktan 5 dakika sonra kazanılan penaltıda bu sezonun parlayan isimlerinden olan Jonathan David skora eşitliği getirdi. Bu maçta Olimpik Marsilya’ya kötü oynadı ya da mağlubiyeti hak etti demek büyük haksızlık olsa da yine de kritik anlarda doğru hamleleri yapmak konusunda Lille takımı daha iyiydi ve bu da maç sonunda skora yansıdı zaten. 72. dakikada J. Bamba skoru ev sahibi takım lehine bozdu ve maç 2 – 1’e geldi. Kalan dakikalarda Olimpik Marsilya eşitliği yakalamak için uğraşıp bir iki pozisyona girdiyse de bunları değerlendiremedi ve maç 2 – 1 sona erdi. Böylece Olimpik Marsilya bu sezon bir hedef maçtan daha istediğini alamadan ayrıldı. Daha önce de Uefa Şampiyonlar Ligi’nde Tottenham, Fransa Ligue 1’de de benzer öneme sahip Paris Saint Germain ve Lens maçlarından mağlubiyetle ayrılmıştır Hırvat teknik adamın takımı.

Igor Tudor’dan İlginç Karar

Yukarıda da vurguladığımız üzere Igor Tudor’un maçta sadece iki oyuncu değiştirmiş olması maça dair enteresan bir noktaydı. Fakat daha ilginci de vardı aslında. Igor Tudor ilk yarıda 19. dakikada S. Gigot yerine Issa Kabore’yi oyuna almıştı. Maçın 71. dakikasında ise ikinci oyuncu değişikliğini yaparken oyundan çıkan isim ilk yarıda oyuna giren Issa Cabore oldu.71. dakikada yapıland eğişiklikte Isssa Capore yerine Vitinha girdi oyuna.

Igor Tudor, benzer bir şeyi milli oyuncumuz Cengiz Ünder’e de yapmıştı. Ligin ilk devresinde Nantes maçında oyuna yedek başlayan Cengiz Ünder, ikinci yarının ortasında oyuna girmiş ama sadece 18 dakika sonra da tekrar oyundan çıkarılmıştır Igor Tudor tarafından.