Cengiz Ünder

Marcelino Resmen Olimpik Marsilya’da

Igor Tudor ile yollarını ayıran Olimpik Marsilya, önümüzdeki sezon için İspanyol teknik adama Marcelino ile resmen anlaştığını açıkladı. Cengiz Ünder’in formasını giydiği Fransız takımı böylece son 3 sezonda 3 farklı hoca ile çalışmış olacak. Milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in yeni hocasının sisteminde yer bulup bulamayacağı ise merak konusu. İspanyol çalıştırıcı 4 4 2’nin iyi uygulatıcılarından bir tanesi ve Fransa Ligue 1’de Paris Saint Germain haricinde sonra şampiyon olan takım Lille, o sezon 4 4 2 ile bunu başarmıştı.

Marcelino

Marcelino Kararında 4 4 2 Etkisi

Girişte de vurguladığımız üzere Fransa Ligue 1’i Paris Saint Germain haricinde son kazanan takım C. Galtier’in çalıştırdığı Lille takımıydı. Hatta o başarı sayesinde C. Galtier 2022 – 2023 sezonunda Paris Saint Germain’in başında yer aldı. Yer aldı diyoruz çünkü Uefa Şampiyonlar Ligi’nde istediği sonucu elde edemeyen Paris Saint Germain’in önümüzdeki sezonda Fransız teknik adam ile devam etmesine pek de ihtimal verilmiyor.

Lille ile şampiyonluğa ulaşırken 4 4 2’den hiç vazgeçmemişti Fransız teknik adam ve aslında Türk futbolseverler de o dönemi gayet yakından takip ettiler, zira üç Türk futbolcu vardı o yıl Lille takımının kadrosunda. Sağ bek Zeki Çelik, hücuma dönük orta saha oyuncusu Yusuf Yazıcı ve bugün adı Lille kentinde bir sokağa verilmiş olan büyük golcü Burak Yılmaz. 4 4 2’de Burak Yılmaz’a zaman zaman Jonathan zaman zaman da Yusuf Yazıcı eşlik etmiş ve o takım sezon sonu ipi göğüslemişti. Belki de bunun etkisi ile olsa gerek Olimpik Marsilya yöneyimi, takımın başına klasik 4 4 2’nin iyi uygulayıcılarından biri olan İspanyol çalıştırıcı Marcelino’yu getirdi.

Olimpik Marsilya takımı geçen sezon Jorge Sampaoli ile 4 3 3, bu sezon ise Igor Tudor ile 3 4 2 1 oynadı. Her iki sezon için de Marsilya’ya başarısız demek büyük haksızlık olur, ama başarılı diye de adlandırılamaz Olimpik Marsilya zira elle tutulur somut bir başarı, kazanılmış bir kupa yok ortada. Geçen sezonu Jorge Samapoli ile 2. sırada tamamlayan Olimpik Marsilya, bu sezon geçen sezona kıyasla daha fazla puan toplasa da ligi 3. sırada tamamladı ve aslında iki sezonda da şampiyonluk yarışının taraflarından biri olamadı.

Marcelino Kendisine Güveniyor

Olimpik Marsilya’nın çiçeği burnundaki teknik adamı İspanyol Marcelino, Olimpik Marsilya’ya imza atarken kendisinden beklenilen şeylerin gayet farkında olduğunu belirtti. Olimpik Marsilya artık bir kupa kazanmak ve imkan olursa da Fransa Ligue 1 şampiyonu olmak istiyor. İmkan olursa diyoruz çünkü bu biraz da Paris Saint Germain’in ne kadar formsuz olacağı ile alakalı bir durum.

Bu arada Cengiz Ünder de 3. sezonunda yine farklı bir sisteme adapte olmaya çalışacak. Milli oyuncu şimdiye kadar kanat forvet, kanat bek ve forvet arkası pozisyonlarında görev almıştı.