Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya’da Sistem Artık 4 4 2

Fransız takımı Olimpik Marsilya, önümüzdeki sezon için İspanyol teknik adam Marcelino ile resmen anlaşmaya vardı. İspanyol teknik adamın alameti farikası ise klasik 4 4 2 sistemin iyi bir uygulayıcısı olması. Bu da demek oluyor ki Olimpik Marsilya son üç sezonda üçüncü kez formasyon değişikliğine gidecek.

Igor Tudor

Önce 4 3 3 Sonra 3 4 2 1

Olimpik Marsilya takımı 2021 2022 futbol sezonunda Şilili teknik adam Jorge Sampaoli ile sezona başlamıştı. Şilili teknik adam klasik bir 4 3 3 oynatmıştı Fransız kulübüne. Milli oyuncumuz Cengiz Ünder de Şilili teknik adamın formasyonunda forvetin sağ çizgisinde kendisine yer bulmuş ve çok başarılı bir performans ortaya koymuştu. O dönem Roma’dan bir sezonluğuna kiralanmıştı Cengiz Ünder. Milli oyuncumuz 2021 – 2022 futbol sezonunda Avrupa’daki kariyerinin en verimli dönemini yaşamış ve bunun sonucunda da Olimpik Marsilya kulübü Cengiz Ünder’in bonservisini Roma kulübünden satın almıştı.

2022 – 2023 sezonu öncesinde büyük bir motivasyonu vardı milli oyuncumuzun ve o dönem verdiği röportajlara da bu yansıyordu. Elbette ki bu anlaşılabilir bir şeydi zira bir sezon önce Jorge Sampaoli Cengiz Ünder’i Olimpik Marsilya’nın en önemli hücum silahlarından biri haline getirmişti. Ancak Cengiz Ünder’i bir süpriz bekliyordu geride bıraktığımız sezonun başlangıcında. Olimpik Marsilya, kendisini ligde ikinci yapan Jorge Sampaoli ile yollarını ayırdı ve takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor’u getirdi.

Bir dönem ülkemizde de Karabük ve Galatasaray takımlarını çalıştıran Igor Tudor son olarak İtalya’da Verona’yı çalıştırmış ve oynattığı futbolla da büyük beğeni toplamıştı. Bilindiği üzere Hırvat teknik adam üçlü savunmayı tercih eden ve dahası bunda çok ısrarcı olan biriydi ki ülkemizde de Galatasaray’ı üçlü oynatarak dikkat çekmişti kendisi. Olimpik Marsilya takımı Igor Tudor ile sezon boyunca 3 4 2 1 oynadı ve bu formasyonda Cengiz Ünder de özellikle sezonun başında oldukça zorlandı. Sezonun ikinci devresinde Cengiz Ünder, Igor Tudor’un sistemine uyum sağlayıp ilk 11’in bir parçası olmuştu ki yeni sezon öncesinde Olimpik Marsilya bir kez daha hoca ve beraberinde yüksek ihtimalle de formasyon değişikliğine gitti, zira sözleşme imzalanan Marcelino geçmişteki takımlarına klasik 4 4 2 oynatmış bir teknik adam.

4 4 2

Cengiz Ünder Ve 4 4 2

Milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in yeni sezonda İspanyol çalıştırıcı Marcelino’nun takımında kendisine yer bulup bulamayacağı, bulacaksa da nerede bulacağı soru işareti. Aslında Cengiz Ünder için fazla bir seçenek yok. 4 4 2’de orta sahada sol ya da sağ çizgiden başka Cengiz’in verimli olabileceği bir pozisyon bulunmuyor. Bununla birlikte klasik 4 4 2’de kenarlar daha asistçi ve çizgiye inmeye çalışan bir oyun yapısına sahip olurlar, oysaki Cengiz Ünder içeri kat ederek oynayan bir kenar forvet. Görünen o ki yeni sezon milli oyuncu için çok da kolay geçmeyecek.