Cengiz Ünder

Marsilya Ajaccio’yu Konuk Ediyor

Fransa Ligi’nin yenilgisiz 3 takımından biri olan Marsilya bu akşam kendi sahasında lig sonuncusu Ajaccio ile karşı karşıya gelecek. Maç öncesinde Ajaccio son 4 maçında sadece 1 galibiyet alabilirken Marsilya ise henüz ligde hiç mağlup olmadı ve son 4 maçında da 3 galibiyet aldı.

Marsilya

Marsilya Oldukça Moralli

Sezona oldukça sıkıntılı bir şekilde başlayan Igor Tudor ve öğrencileri gelinen noktada ise hayli mutlu durumdalar. Sezon başı kampında oyuncuların önce üçlü savunmaya karşı oldukları, sonra da Igor Tudor ile çalışmak istemedikleri dedikoduları çıkmıştı. Bugün gelinen noktada ise Marsilya üçlü savunma ile ligin yenilgisiz üç takımından biri durumunda. Yenilgisiz diğer iki takımdan biri olan Lens 9 maçta 6 kez galip gelirken 3 maçı da berabere tamamladı. Lig lideri ve güçlü kadrosuyla ligin açık favorisi olan PSG de 9 maçta 8 galibiyet alırken 1 maçı da berabere tamamladı. Marsilya ise PSG’den bir beraberlik daha fazla aldı ve liderin 2 puan gerisinde 2. sırada zirve takibini sürdürmekte.

Marsilya ayrıca hafta arasında oynadığı UEFA Şampiyonlar Ligi maçını da kazanarak iyice morallendir. Daha önce grubunda oynadığı iki maçta iki mağlubiyet alarak grubun son sırasında yer alan Igor Tudor’un ekibi bu hafta grubun üçüncü maçında, grup lideri S. Lizbon’u 4 1 gibi görkemli bir skorla mağlup etmeyi başarıp gruptaki ilk puanlarını aldı. Grubun diğer maçının berabere bitmesi ile de grupta takımlar S. Lizbon (6 puan), Tottenham (4 puan), E. Frankfurt (4 puan) ve Marsilya (3 puan) şeklinde sıralanınca ilk iki maç sonunda şansı yok denilen Marsilya grupta tekrar iddialı duruma geldi. Hem ligdeki durumu hem de UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki bu başarılı sonucun ardından bu maçı da alarak haftaya rahat girmek ve rakibi PSG’nin maçını keyifle takip etmenin hesaplarını yapıyor Igor Tudor ve öğrencileri.

Maç için Marsilya’nın yaşayabileceği tek handikap yorgunluk ve konsantrasyon sorunu aslında. Hafta arasında 4 1 ‘lik galibiyet rakibin 10 kişi kalması sebebiyle aslında çok da zorlayıcı değildi Marsilya takımı için ama maçın psikolojik hazırlığı ve gerginliği, Ajaccio’nun da ligde sonuncu sırada olması sebebiyle ciddi puan ihtiyacından kaynaklı direnci; kağıt üzerinde kolay gözüken bir maçı çok zor hale getirebilir bir anda. Bu yüzden Igor Tudor işleri sıkı tutmak istiyor. Hırvat teknik adamın her zaman olduğu gibi bu maçta da özellikle ön alanda ciddi bir rotasyon yapması bekleniyor.

Ajaccio Acil Puan İstiyor

Ajaccio ligin son sırasında yer alıyor. Ligde oynadığı 9 maçta sadece 1 galibiyeti olan Ajaccio 2 hafta önce Brest’i yenmeyi başarmıştı. Geçen hafta kaybetmiş olsalar da ciddi bir toparlanma eğiliminde olduğu açık Ajaccio takımının. Marsilya onlar için fazla güçlü bir rakip olsa da Ajaccio sürpriz arayacak.