Cengiz Ünder

Marsilya Auxerre’i de Geçti

Fransa Ligi’ne bu sezon Igor Tudor damga vurmuş durumda. Lens’in de puan kaybetmesi ile birlikte Igor Tudor’un çalıştırdığı Marsilya, PSG ile ligin zirvesinde baş başa kaldı. 6 haftası geride kalan ligde PSG de Marsilya da sadece 2 puan kaybetti. Marsilya, ligin 6. haftasında deplasmanda Auxerre’i de 2 0 ile geçmeyi başardı ve galibiyet serisini 4 maça çıkardı.

Cengiz Ünder

Cengiz Ünder İlk 11’de Yer Buldu

Bir süre önce maç sırasında Igor Tudor ile tartışan ve oyuna girdikten sadece 18 dakika sonra oyundan alınmasına sinirlenerek direkt soyunma odasına giden Cengiz Ünder’in Marsilya kariyerinin bitebileceği konuşuluyordu ama hiç de öyle olmadı. Igor Tudor bu olayı kişiselleştirmedi. Son gelinen noktada hem Cengiz Ünder, hem Igor Tudor hem de takım kazanmış oldu. Başlarda Igor Tudor’a burun kıvıran Marsilya taraftarı hem takımın mevcut formundan dolayı çok mutlu hem de Cengiz Ünder olayı ile beraber Igor Tudor’un şahsi çıkarlarını, egolarını değil de Marsilya’nın çıkarlarını gözeterek hareket ettiğine tamamen ikna oldu.

Auxerre maçında ilk 11 çıkan Cengiz Ünder sahada 65 dakika kalırken sonradan yerine Alexis Sanzhez oyuna dahil oldu. Alexis Sanchez, takımının 2. golünü atarak bir anlamda Marsilya’nın galibiyetini perçinlemiş oldu. Aslında maç öncesinde oyuncumuz Cengiz Ünder’in maçta süre bulacağı tahmin ediliyordu ama ilk 11’de sahaya çıkacağı pek düşünülmemişti.

Görünen o ki Hırvat teknik adam Igor Tudor antrenmanlara çalışan, takım için mücadele eden herkese sezon boyunca forma verecek ve takımı geniş bir rotasyonun içerisinde tutacak. Belki bu başarılı rotasyonun da etkisiyle Marsilya sezon başından beri oynadığı tüm maçlarda rakiplerine boğucu bir pres uyguladı.

Marsilya

Marsilya Oyun Olarak da Üstündü

Marsilya bu maçta da ligin ilk 5 haftasında benzer şekilde yoğun bir pres ile başladı maça sahaya 3 4 2 1 şeklinde çıkan takımda temsilcimiz Cengiz Ünder forvetin arkasındaki iki oyuncudan biri olarak yer aldı. Yeni rolüne uyum sağlamakta hala tam başarılı olduğu söylenemeyecek olan temsilcimiz Cengiz Ünder çizgiden içeri girmeye alışkanlığını sık sık aradı ve zaman zaman çizgiye kaydı. Igor Tudor ise oyuncumuzdan top rakipteyken bir 8 numara gibi oynamasını, top Marsilya’dayken de forvete destek vermesini ama bunu ortadan yapmasını ve kanadı kenar oyuncusuna bırakmasını istiyor.

Maçın başından sonuna kadar oyunun kontrolünü elinde tutan Marsilya, deplasman takımı olmasına rağmen daha fazla pozisyona giren ve topla daha çok oynayan taraf olmayı başardı. Oyuna tam anlamıyla hükmeden Igor Tudor’un Marsilya’sı aslında beklenenden daha kolay bir galibiyet elde etti desek yanlış olmaz. Marsilya maçın henüz 7. dakikasında Gerson’un attığı golle öne geçerken maçın sonuna kadar çok da zorlanmadan bu skoru korumayı bildi ve sonra dakikalarda da Alexis Sanchez skoru tayin eden golü attı.