Cengiz Ünder

Marsilya Cengiz’i Tutacak mı?

Fransız kulübü Marsilya milli oyuncumuz Cengiz Ünder’i 2021 22 futbol sezonunun transfer döneminin başında kiralamıştı. 30 Haziran 2022 tarihi itibarı ile kiralık kontratı bitip de Roma’ya dönen oyuncumuz için anlaşma gereği 8.4 milyon avro bonservis ödeyerek Cengiz Ünder’i kadrosunda tutmayı seçti Marsilya.

Marsilya Roma

Marsilya Çok Ucuza Aldı

Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda Cengiz Ünder’in Marsilya forması ile ortaya koyduğu performans düşünüldüğünde aslında Marsilya için çok karlı bir transferin öznesi oldu milli oyuncu Cengiz Ünder. Zira Cengiz’in güncel piyasa değerinin 20 milyon avronun üzerinde olduğu konusunda tüm otoriteler hemfikir durumda. Zaten sadece 20212 22 sezonundaki performansı ile bile aslında 2021 22 öncesi kendisine biçilen 8.4 milyon avroluk değeri ikiye katladı Cengiz Ünder.

Sadece ligde bile 31 maça çıkıp 10 gol atarak çift haneli gol sayılarına ulaşan Cengiz Ünder, Marsilya formasıyla tüm kulvarlarda 46 maça çıkıp 13 gol atarken 6 da asiste imza atmıştı. Fransa Ligi’nin Avrupa’nın 5 büyük liginden biri (İngiltere, İspanya, İtalya ve Almanya ile birlikte) olduğu göz önüne alındığında bu istatistik daha da kıymetli bir hale bürünüyor.

Marsilya’nın eski hocası Şilili Jorge Sampaoli’nin oynattığı hücum futbolu ve Cengiz Ünder’e de bu oyun planında oldukça hücumcu bir rol vermesi de elbette bu başarılı istatistiklerin ana nedenlerinden biri oldu. Cengiz’i sıklıkla 4 3 3’ün forvet hattının sağında kullanıyordu Şilili teknik adam. Bu sayede Cengiz ters ayakla içeri kat edip etkili şutlarla tehlike yaratabildiği gibi aynı zamanda 2. forvet rolüne bürünüp ceza sahasına sürpriz girişler de yapabiliyordu.

Kendisi adına son yılların en verimli sezonlarından birini geriden bırakan Cengiz Ünder için bu sezon iki olumsuz gelişmeyle başladı. İlki Marsilya’nın ekonomik anlamda zor durumda olması ve oyuncu satarak kar etmesinin gerekmesi. Bu noktada da Cengiz akla gelen ilk isim oluyor. Zira 8.4 milyon avroya alınan Cengiz’in satışı halinde en az ödenen bedel kadar kar edilmesi söz konusu.

Igor Tudor’un Sistemine Uymayabilir

Sezon başında teknik direktör değişikliğine giden Marsilya kulübü, Şilili teknik adam Jorge Sampaoli yerine takımın başına Hırvat teknik adam Igor Tudor‘u getirdi. Jorge Sampaoli’nin 4 3 3 sistemine karşılık 3’lü savunma anlayışını benimseyen bir teknik adam olan Igor Tudor’un hücum dizilimi Jorge Sampaoli’ninkinden çok farklı. 3’lü savunmaya karşılık iki hücumcu kanat beki kullanan Igor Tudor, sıklıkla takımını çift forvet oynatıp forvet arkasında da bir 10 numara konumlandırıyor. Yani özetle Igor Tudor’un sisteminde kenar forvetlere pek yer yok. Cengiz Ünder’in hem Igor Tudor’un sistemine pek uymaması hem de çok ciddi bir gelir kaynağı olması sebebiyle Marsilya’dan ayrılması kuvvetle muhtemel duruyor. Şu av pek çok Avrupa kulübü Cengiz Ünder için 10 milyon avro üzerinde bir bonservisi ödemeye hazır durumda.