Cengiz Ünder

Cengiz Ünder vs. Igor Tudor

Marsilya formasıyla kendisi adına çok verimli bir sezonu geride bırakan başarılı milli oyuncumuz Cengiz Ünder teknik direktör değişikliği sonrasında Marsilya’dan ayrılabilir. Jorge Sampaoli’nin oynattığı 4 3 3 sistemi için biçilmiş kaftan olan oyuncu Igor Tudor’un ezber bozan sisteminde kendisine yer bulamama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Igor Tudor Marsilya

Igor Tudor ile 3 4 1 2

Hırvat teknik adam Türkiye’den de bilindiği üzere kendi sistemine çok inanıyor ve ayrıca pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da fazlasıyla inatçı bir teknik adam. Teknik taktik bilgisi ve antrenman metotları ile üst düzey bir hoca olarak tanımlanabilecek Hırvat teknik adamın iletişim becerisi ve adam yönetimi konularında ise aynı şekilde anılması bir hayli zor. Özellikle Galatasaray kariyerinde hem basınla hem de oyuncularla iletişim konusunda sıkıntı yaşayan Igor Tudor’un benzer bir durumla Marsilya’da da karşılaşabileceği öngörülüyor ve bunun emareleri de yavaş yavaş gelmeye başlamış gibi.

Geçen sezon 4 3 3’e uyum sağlayan takımın önce çıkan oyuncularından birisi de Cengiz Ünder’di. Igor Tudor ise takımın başına gelir gelmez eldeki kadronun durumuna bakmadan, hatta daha takımla bile çalışmadan 3’lü savunma oynayacağını belirtip buna uymayacağını düşündüğü oyuncuların takımdan gönderilmesini talep etti. Kariyerine boyunca hücumun kenar bölgelerinde görev alan Cengiz Ünder’in de kağıt üzerinde Tudor’un oyun planında yer bulması zor görünüyor.

Takımını sahaya 3 4 1 2 dizilimi ile yaymayı planlayan Tudor, çift forvetin arkasında klasik bir 10 numara tercih edecek gibi duruyor. Bu dizilimde ise Cengiz Ünder gibi kanat forvetlere ihtiyaç duyulmuyor. Igor Tudor da bilindiği kadarıyla sisteminin esneten hele hele bunu bir oyuncuya yer açmak için yapacak bir hoca değil. Tabii diğer yandan Türkiye sonrası İtalya kariyerinde de çok başarılı işler yapıp güzel izler bırakan bir isim olması onun kredisini bir hayli artırıyor. Dolayısıyla Marsilya yönetimi Igor Tudor’un elini bu anlamda serbest bırakmış durumda. Yani Igor Tudor hangi oyuncuya gitsin derse desin buna karşı çıkmayacak gibi duruyor Marsilya yönetimi.

Cengiz Ünder Roma

Cengiz Ünder En Az 15 Milyon Avro

Igor Tudor, Cengiz Ünder için şimdiye kadar bir karar açıklamadı ama tahminler Cengiz Ünder’in takımda kalsa dahi bu formasyonda ilk 11 değil de rotasyon oyuncusu olacağı yönünde. Cengiz Ünder ise kendisini adına mükemmel geçen bir sezonun ardından kariyerinin bu en verimli döneminde yedek kalmayı ise kesinlikle arzu etmiyor.

8 milyon avro bonservis bedeliyle Marsilya’ya Roma’dan gelen Cengiz’in güncel piyasa bedelinin ise 20 milyon avro civarında olduğu tahmin ediliyor. Marsilya’nın Cengiz Ünder’i satış listesine koyması halinde Cengiz’in kariyerine Avrupa’nın 5 büyük liginden (Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya) birinde devam etmesine ise kesin gözüyle bakılıyor.