Cengiz Ünder

3 1 4 2 ve 3 4 1 2 ile Cengiz Ünder

2022 23 futbol sezonu öncesinde, temmuz ayı başında hocası Jorge Sampaoli ile yolları ayıran Marsilya, onun yerine Hırvat teknik adam Igor Tudor’u getirdi. Igor Tudor, Türk futbolseverlerin oldukça yakından tanıdığı bir teknik adam. Ülkemizde Karabükspor ile hocalık kariyerinde çıkışı yakalayan Hırvat teknik adam devamında Galatasaray’a gelmişti. İyi başlayan Galatasaray kariyeri ise deplasmandaki silik oyun ve bazı oyuncularla yaşadığı sorunlar sebebiyle kısa sürmüştü. Igor Tudor şimdi Cengiz Ünder ile aynı takımda.

Türkiye’de pek de alışık olunmayan şekilde 3’lü savunma tercih eden Igor Tudor bu formasyonu Galatasaray’da da devam ettirmiş ve özellikle de Fernando Reges’ten muazzam bir verim almıştı. Bu oyununu Galatasaray sonrası daha da geliştiren Igor Tudor 3 1 4 2 ve 3 4 1 2 dizilişini şiar edinmiş, Verona’da da bu sistemle oynatmıştı takımını. Şimdi Marsilya’nın başına geçen Igor Tudor’un burada da üçlü savunma ve çift forvet ısrarını devam ettireceği kesin gibi. Tabii forvetin ikili savunmanın üçlü olması orta saha kurgusunu ve orta saha oyuncularının tüm görevlerini yeni baştan tanımlatıyor.

Orta Sahanın Parselasyonu

Üç savunma ve iki forvet oyuncusundan sonra orta sahaya kalan beş oyuncuyu Igor Tudor 4’lü bir blok ve bu bloğun önünde ya da arkasında da bir kişi olacak şekilde konumlandırıyor. Aslında kafa karışıklığını gidermek adına şöyle özetleyebiliriz. Igor Tudor, top rakip yarı sahadayken hücum istiyorsa blok haldeki orta beşliden ortadaki üç oyuncudan birinin ileri doğru kaymasını istiyor. Top rakipteyse ya da kendi takımı savunmadan topla çıkıyorsa bu kez beşli orta saha bloğundan orta üçlüden birinin geriye sarkmasını ve topu almasını istiyor.

Bu görev dağılımında ve formasyonda Cengiz’in savunmadaki üçlüden ya da forvetteki ikiliden biri olmayacağı elbette çok açık. Orta saha beşlisinde ortada oynayıp da öne doğru kırılma Cengin Ünder’e yakın bir rol olsa da işin savunma tarafında, yani top rakibe geçtiğinde Cengiz Ünder Tudor’un istediği savunma performansını vermekten çok uzakta bir grafik çizecektir. Bu durumda Cengiz’e uygun tek bölge ister 3 1 4 2 isterse de 3 4 1 2 oynanılsın, 4’lünün sağ ya da sol kenarı oluyor.

Cengiz Ünder 2

Cengiz Ünder Bek Gibi Oynamalı

Sözü fazla uzatmaya gerek yok. Cengiz Ünder Igor Tudor’un sisteminde forma bulmak istiyorsa hücumdaki becerilerinin yanına bir bek kadar savunma yapabilme özelliği de ekleyebilmek zorunda. Hatta birazcık hücum gücünden feragat bile kabul edilebilir bu durumda. Çünkü Igor Tudor kenar oyuncularının iyi savunma yapan hücumcular değil, iyi hücum yapan savunmacılar olmasını arzu ediyor. Zaten Cengiz Ünder ile ilgili en büyük soru işareti bu. Cengiz Ünder kariyeri boyunca hep çok iyi bir hücumcu oldu. Ama şimdi Marsilya’da kalacaksa iyi bir savunmacıya evrilmek durumunda.