Cengiz Ünder

Igor Tudor Cengiz Ünder’i Zorlayacak

Marsilya’daki başarılı temsilcimiz Cengiz Ünder bu günlerde zor günler geçiriyor. Geriden kalan 2021 22 futbol sezonunda oldukça iyi işler yapan ve kendi adına çok verimli bir sezonu geride bırakan Cengiz Ünder, Marsilya’nın teknik direktör değişikliğine gitmesiyle bu sezonun kendisi için nasıl geçeceğini kestiremiyor. Zira yeni teknik adam Igor Tudor Türkiye’den de bildiğimiz üzere biraz zor biri ve farklı sistemler deneyen bir teknik adam.

Igor Tudor

Igor Tudor 3 4 1 2 Deniyor

Türkiye’de Karabük ile çok başarılı işlere imza atan ve özellikle fizik gücü yüksek, çok koşan takımlar yaratması ile bilinen Tudor üçlü savunmayı tercihe den bir teknik adam. Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda Şilili teknik adam Jorge Sampaoli yönetiminde sıklıkla 4 3 3 oynayan ve Marsilya milli oyuncumuz Cengiz Ünder’i de hücumun sağında ya da solunda kullanıyordu. Türkiye kariyerinde Başakşehir formasıyla da bu şekilde görev yapan Cengiz Ünder hem oyun hem de istatistik olarak kendisi adına çok iyi bir sezonu geride bırakmıştı. 2021 22 futbol sezonunda Marsilya formasıyla 46 maça çıkıp 13 gol atıp 6 da asist yapan Cengiz Ünder Marsilya taraftarlarının da sevgilisi olmuştu. Marsilya’ya sadece 8 milyon avroya transfer olan Cengiz Ünder değerini de 3’e katlamıştı.

Marsilya temmuz ayının başında Şilili teknik adam Jorge Sampaoli yerine Hırvat teknik adam Igor Tudor’u takımın başına getirdi. Igor Tudor İtalya’da Verona takımının başındayken sınırlı bütçe ve kısıtlı bir kadro ile gerçekten de dikkat çekici bir performans ortaya koymuş, İtalya’da geçen yıl izlemesi en zevkli takımlardan biri olarak gösterilen Verona’yı yaratmıştı. Mevcut düzeni devam ettirmek yerine kendi düzenini kurmak isteyen bir teknik adam olan Igor Tudor, Fransız takımı Marsilya’nın başına geçer geçmez takımı 3 4 1 2 formatına göre kurmaya başladı. Bu durumda da Cengiz Ünder’in geçen yıl onu oldukça öne çıkaran 4 3 3 formatında olduğu gibi hücumcu kanat olarak oynama ihtimali ortadan kalkmış oldu. Kariyerinin başından beri hücumcu kanat, kanat forvet olarak oynadığı maçlarda öne çıkan oyuncunun bu yeni formatta nerede görev alacağı ve bu göreve uyum sağlayıp sağlayamayacağı merak konusu. 3 4 1 2’de ilerideki iki forvetten biri olmak ya da forvet arkasındaki eski tabirle 10 numara olmak rolleri dışında bu sistemde Cengiz Ünder’e uygun bir rol, en azından kağıt üzerinde, görünmüyor.

Cengiz Ünder Kendine Güveniyor

Format değişikliği sıkıntı olsa da Cengiz Ünder’in kendi yeteneklerine taraftarın da Cengiz Ünder’e güveni tam. En kötü senaryoda dahi Cengiz Ünder Marsilya’dan ayrılmak istemesi halinde geride kalan sezondaki görkemli performansı sayesinde Avrupa’nın pek çok kalburüstü takımından teklif alabilecek bir oyuncu. Tabii bunun için bonservis de ödemesi gerekiyor ziya oyuncumuzun Marsilya ile 2025 yazına kadar bir sözleşmesi var.