Cengiz Ünder

Marsilya’ya Gelen Transfer Yasağı

Bu sezonun başında kadrosuna kattığı Cengiz Ünder ile birlikte daha da güçlü bir takım haline gelen ve temsilcimizin performansından oldukça memnun olan Marsilya, geride kalan sezonun devre arasında canını sıkan ve başını da açıkçası bir hayli ağrıtan bir haber almak zorunda kalmıştı. O dönem oynayacağı maçın hazırlıklarını sürdüren ve kendi ateşli taraftarı önünde çıkacağı maçtan 3 puanla ayrılmak isteyen Fransız temsilcisine ise hiç beklenmedik bir kötü haber geldi. Pape Gueye transferi neticesinde bir diğer temsilcimiz Ozan Tufan’ın formasını terlettiği Watford ile mahkemelik olan Marsilya, FIFA tarafından verilen kararla birlikte 2 sezonluk transfer yasağı ve 2 milyon 500 bin Euro tazminat ile cezalandırıldı.

Marsilya’nın Başı Dertte

Fransa’nın Le Havre takımından yetişen ve bu takımda gösterdiği performansla birlikte Avrupa’nın ileri gelen ekiplerinin dikkatini çeken 22 yaşındaki Pape Gueye, geçtiğimiz sezonun başında bedelsiz olarak temsilcimiz Cengiz Ünder’in de formasını giydiği Marsilya’ya transfer olmuştu.

Bu transfer ile alakalı olarak Le Havre ile Marsilya arasında bir problem yaşanmadı ancak bir diğer temsilcimiz Ozan Tufan’ın bu sezonun başında transfer olduğu Watford’un Marsilya’ya giden Pape Gueye ile bu transferden önce ön anlaşma imzaladığı ortaya çıktı ve iki takım mahkemelik oldu.

Uzun süren hukuki süreç sonucunda FIFA, Marsilya’yı dava eden Watford’u haklı buldu ve Marsilya’ya 2 dönem transfer yasağı ve Watford kulübüne 2 milyon 500 bin Euro tazminat ödeme cezası verdi.

Bununla birlikte şu an Senegal Milli Takımı’yla birlikte Afrika Uluslar Kupası’nda forma giyen Pape Gueye de 4 ay futboldan men edildi.

Marsilya’nın bu kararı temyize götürerek CAS’a taşıması beklenirken, cezanın yaz transfer dönemini kapsayacak şekilde olması da Marsilya’yı önemli bir zarardan kurtarmış oldu.

Karar Cedric Bakambu Transferini Etkilemedi

FIFA’nın Pape Gueye ile alakalı olarak Marsilya’ya getirdiği 2 dönemlik transfer yasağının yaz transfer döneminde başlıyor olması, ara transfer döneminde kadroya katılan Cedric Bakambu’nun bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceği konusunda da merak uyandırmıştı.

FIFA, bu konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada transfer yasağının 2021/2022 sezonu bitiminden sonra geleceğini ifade ederek ceza verdiği Marsilya’yı da rahatlatmış oldu.

Ara transfer döneminin en sükseli transferlerinden birine imza atarak, Barcelona, Villareal ülkemizden Fenerbahçe, Galatasaray gibi kulüplerin peşinde olduğu iddia edilen Bakambu’yu kadrosuna katan Marsilya, gelen cezadan sonra oyuncusunu oynatabilecek olmanın verdiği mutlulukla teselli buldu.

Bununla birlikte Pape Gueye’nin 4 ay futbolden men edilmesi sonrası şu anda da Afrika Uluslar Kupası’nda oynadığı için kullanamadığı oyuncusunu 3 ay daha kullanamayacak olan Marsilya’nın kadrosuna orta saha katma ihtimali de artmış oldu.

Her ne kadar Marsilya konuyu temyize götürüp CAS’a taşıma konusunda karar aldıysa da bu süreç uzun süreceği için Marsilya’nın Pape Gueye ile alakalı gelecek kararı beklemesi pek mantıklı karşılanmayabilir.