Cengiz Ünder

Igor Tudor Cengiz’i Oynatır Mı?

Son günlerde Cengiz Ünder’e dair konuşulan iki konu var; İlki Cengiz Ünder’in Marsilya’da kalıp kalmayacağı, ikinci konu ise kalması halinde ilk 11’deki yerini koruyup koruyamayacağı. Zira Marsilya’nın yeni teknik direktörü Igor Tudor çift forvet ve üçlü savunma konusunda çok ısrarcı bir teknik adam ve Cengiz sahada olacaksa konumlanacağı tek yer orta sahanın kanatları. Bu durumda da Cengiz’in kariyeri boyunca hiç yapmadığı kadar çok ve iyi savunma yapması gerekecek.

Igor Tudor

Cengiz Ünder Savunma Yapabilir mi?

Peki ama Cengiz Ünder savunma yapabilir mi? Dahası teknik direktörün Igor Tudor olduğunu düşünürsek Cengiz Ünder iyi savunma yapabilir mi sorusu daha doğru bir soru olacak Cengiz Ünder’in ilk 11’de yer bulup bulamayacağını değerlendirirken. Cengiz Ünder kariyeri boyunca çok iyi bir hücum kanat oldu. Bire birde adam geçebilen, ters ayakla içeri girip çok iyi şut atabilen Cengiz Ünder’in pasörlüğü bile tartışılabilir. Zira ikinci forvet rolüne daha yakın bir isim Cengiz. Roma döneminde de Marsilya döneminde de hücumun sağında oynayıp ceza sahasına ikinci forvet olarak sürpriz koşular atan bir oyuncu oldu hep ve başarılarını da böyle elde etti. Bu açıdan düşünüldüğünde Igor Tudor sisteminde ikili forvetten biri olabilir mi sorusu da akla geliyor ama buna evet olur cevabını vermek çok zor. Çünkü Cengiz Ünder topu önüne isteyen ve yüzü kaleye dönükken top aldığında etkili olan bir oyuncu. Dolayısıyla alternatif cevaplar aramak yerine asıl soruya odaklanmak gerekiyor.

Cengiz Ünder elbette ki savunma yapabilir. Modern futbolda her oyuncunun savunma görevi zaten mevcut ancak bir orta saha kanadının düzenli olarak beki kontrol etmesi her seferinde takım savunmasında geriye gelip kanadını kapaması gerekiyor. Fakat pekala Cengiz bunları yapabilir. Zaten bir söz vardır, bir savunma oyuncusuna hücum öğretemezsin ama bir hücumcuya savunma yapmayı öğretebilirsin. Bu bağlamda Cengiz Ünder elbette ki bir orta saha kanadına evrilebilir ve savunma yapabilir. Fakat bir diğer soru gündeme geliyor bu noktada. Cengiz Ünder, Igor Tudor’un istediği kadar savunma yapabilir mi dahası bu Cengiz Ünder için doğru bir seçim mi? Yani sırf Marsilya‘da Igor Tudor önderliğinde ilk 11 oynamak için olduğundan bambaşka bir oyuncuya dönüşmek Cengiz için doğru tercih mi?

Igor Tudor Tek Seçenek Değil

Cengiz Ünder elbette ki sahadaki görev tanımlarının değişmesini kabul etmek zorunda ama ondan kendisinin değişmesi istenirse buna hiç gerek yok. Çünkü onun var olan özelliklerine ihtiyaç duyan dahası bunları daha da öne çıkaracak olan Marsilya ayarında pek çok Avrupa kulübü bulabilir kendisine şu an Cengiz Ünder.

Madalyonun bir yüzü daha var üstelik; Takıma kendi doğrusunu bu kadar dikte etmeye çalışan ve bu uğurda takımın değerli oyuncularını hiç etmeyi göze alan Ighor Tudor’un Marsilya hikayesi beklenenden çok daha kısa olabilir.