Cengiz Ünder

Marsilya Tottenham’a Konuk Oluyor

Şampiyonlar Ligi D Grubu maçında, temsilcimiz Cengiz Ünder’in takımı Marsilya, İngiltere deplasmanında Tottenham’ın konuğu olacak. Ligde oynana son maçta, Auxerre deplasmanında ilk 11’de maça çıkan oyuncumuz Cengiz Ünder’in bu sebeple Tottenham deplasmanında yedek soyunması bekleniyor.

Marsilya

Marsilya Mağlup Olmadı

Bu sezon ligde 6 maça çıkan Marsilya takımı 5 kez galip gelirken 1 kez de berabere kaldı. Topladığı 16 puanla lig lideri PSG ile aynı puana sahip olmasına rağmen averajla 2. sırada bulunan Marsilya Fransa Ligi’nde namağlup 3 takımdan biri. Yani Marsilya takımı bu maça kadar 2022 23 futbol sezonunda çıktığı hiçbir maçta mağlubiyet yüzü görmedi. Marsilya ayrıca herhangi bir resmi maçta 1 golden fazlasını yemezken oynadığı son 3 resmi maçta da kalesini gole kapatmayı başardı.

Sezona oldukça büyük tartışmalar eşliğinde giren Fransız takımı gelinen noktada seyircisinin desteğini tamamen arkasına almış ve bundan bir ay öncesine kadar hakkında büyük tartışmalar dönen Igor Tudor’un etrafında kenetlenmiş durumda. Oynattığı oyunla taraflı tarafsız herkesin saygısını kazanmayı başaran Hırvat teknik adam Igor Tudor’un çıkan dedikoduların tam aksine, oyuncularla arasının çok iyi olduğu ve oyuncuların Hırvat çalıştırıcıya büyük saygı duyduğu görülüyor. Bu şartlar altında Tottenham deplasmanına çıkacak olan Marsilya’nın Tottenham için hiç de kolay lokma olmadığı aşikar. Maçta Igor Tudor’un yine rotasyon yapması bekleniyor. Hırvat teknik adam sezon başından beri tüm oyuncuları değiştirerek oynatıyor ve bu sayede takımı yoğun pres oyununa rağmen sahada diri tutmayı başarıyor. O sebeple Tottenham karşısına Marsilya’nın hangi 11 ile çıkacağını kestirmek zor olsa da hafta sonu Auxerre karşısında oynayan bazı oyuncuların, özellikle de hücum bölgesinde görev alanların bu maçta yedek soyunma ihtimali oldukça yüksek.

Tottenham Cephesi

İtalyan teknik adam Conte yönetimindeki İngiliz takımı Tottenham da tıpkı Marsilya gibi ligi iyi giren bir takım. İngiltere Premier Lig’de çıktığı 6 maç sonunda tıpkı Marsilya gibi onlar da henüz mağlubiyet yüzü görmediler. Bu 6 maçta 12 gol atmayı başaran Tottenham kalesinde sadece 5 gol gördü ki bu 5 golün 2’si zaten Chelsea maçında yendi. İngiliz futbolunun gelirlerinin hiçbir ligle kıyaslanmayacak kadar yüksek olmasının etkisiyle Tottenham oldukça pahalı bir kadroya sahip.

Maç öncesinde tıpkı Marsilya gibi Tottenham’ın muhtemel 11’ini de tahmin etmek zor. İki takımda rotasyona müsait kaliteli ve zengin kadrolara sahipler; ancak bir gerçek var ki bazı oyuncular Tottenham için olmazsa olmaz diye nitelendirilebilecek isimler ve İtalyan teknik adam Conte onlardan asla vazgeçmiyor. Bu isimlerin başında gelen ise kuşkusuz ki Harry Kane. İngiliz futbolunun son yıllarda yetiştirdiği en önemi forvet oyuncusu olan Kane bu akşam da yine Tottenham’ın en tehlikeli silahı olarak sahada yerini alacak.