Cengiz Ünder

Tottenham Marsilya’ya Mağlubiyeti Tattırdı

Şampiyonlar Ligi 2022 23 futbol sezonunun ilk haftasının ikinci gece maçlarında İngiliz takımı Tottenham ile Fransız takımı, temsilcimiz Cengiz Ünder’in formasını giydiği Marsilya karşı karşıya geldi. Bu maça kadar her iki takım da bu sene oynadıkları resmi maçlarda mağlubiyet yüzü görmemişti.

Tottenham Maçın Favorisiydi

Maç öncesinde otoriteler maçın favorisi olarak Tottenham’ı görseler de bu sezon maç kaybetmeyen ve dahası oynadığı 6 resmi maçın hiçbirisinde birden fazla gol yemeyen Marsilya’nın da çok zor bir rakip olduğu ve oyunu iyi kilitleyeceği konusunda herkes hemfikirdi. Ayrıca maçın bir ilginç yanı daha vardı. Tottenham’ın başındaki İtalyan teknik adam Antonio Conte de, kariyerinin büyük bölümünde İtalya’da ter döken ve sonrasında hoca olarak da kendisini Marsilya’ya taşıyan çıkışı İtalyan takımı Verona’da yapan Hırvat teknik adam Igor Tudor da üçlü savunma anlayışını benimsemiş, taktik disipline çok önem veren hocaları. Bu anlamda da futbolseverleri ilginç bir maç ve tam bir taktik savaş bekliyordu.

Marsilya’nın son lig maçında ilk 11’de sahaya çıkan Cengiz Ünder, bu maçta yedek kulübesinde yer alırken Igor Tudor’un hücumda Gerson ve Suarez’den vazgeçmediği ancak Dimitri Payet’i yedek bıraktığı görüldü. Igor Tudor’un Dimitri Payet’e maçta hiç süre vermemesi de ilginç bir nottu ancak Marsilya’nın ikinci yarının tamamını 10 kişi oynadığını da hatırlatmak gerekiyor bu notu paylaşırken.

İngiliz temsilcisi Tottenham takımında ise Antonio Conte hücum hattını bozmadı ve ileride tek forvet olarak Harry Kane’i konumlandırırken arkasına da Heung-min Son ve Richarlison’a yer verdi.

Kırmızı Kart Her Şeyi Değiştirdi

Maç beklenildiği üzere oldukça dengeli başlamış ve öyle devam ediyordu. Marsilya takımı top hakimiyetini alsa da pozisyon bulamıyor, İngiliz ekibi ise kazandığı toplarla Marsilya kalesinde ilerideki muhteşem üçlüsü ile tehlike yaratmak istiyordu. Maçın ilk yarısının 0 0 bitmesi kimse için sürpriz olmadı. İkinci yarının hemen başında ise maçın dönüm noktası olan kırmızı kart geldi. Tottenham takımı her zaman olduğu gibi kazandığı topu yine hücumcuları ile erken buluşturdu. Harry Kane’in nefis ara pasında süratiyle Chancel Mbemba’yı geride bırakan Heung-min Son, Chancel Mbemba’nın arkadan kayarak yaptığı müdahale ile yerde kaldı ve hakem bu pozisyonda kırmızı kartını çıkardı.

Sayısal üstünlüğü eline alan Tottenham takımının oyun üstünlüğünü ele geçirmesi de bu dakikadan itibaren zor olmadı. Yine de net pozisyon üretmekte bir hayli zorlandı Tottenham. Son 20 dakikada baskısı iyice artıran Tottenham 75. dakikada bir kenar ortasına Richarlison’un vurduğu kafa ile öne geçmeyi başardı. Golden sonra sahada daha fazla boş alan bulan Tottenham net bir kontrayı değerlendiremese de devamında ilk gollün bir kopyası ise ikinci golü de bularak skoru tescilledi ve Şampiyonlar Ligi serüvenine 3 puan ile başladı.