Cengiz Ünder

Şampiyonlar Ligi Sürprizleri

Tüm dünyadaki futbolseverlerin her sene büyük bir heyecanla beklediği Avrupa’nın kulüpler bazındaki en büyük futbol organizasyonu Şampiyonlar Ligi başladı. 6 Temmuz Salı ve 7 Temmuz Çarşamba gecesi oynanan maçların ardından Şampiyonlar Ligi’nin ilk haftası geride kaldı. İlk haftada oldukça sürpriz sonuçlar vardı. Bu sonuçlara imza atan takımların taraftarları adeta zafer sarhoşluğu yaşarken maçları kaybeden takımlarda ise büyük bir hayal kırıklığı ve yer yer öfke yaşandı. Hatta bu mağlubiyetlerden biri görev değişikliğine bile neden oldu. İşte ilk haftanın büyük sürprizleri;

Şampiyonlar Ligi

İlk Haftanın Sürpriz Sonuçları

Şampiyonlar Ligin’de 6 Temmuz Salı akşamı sekiz maç ve 7 Temmuz Çarşamba akşamı sekiz maç olmak üzere toplam on altı müsabaka oynandı. Genelde beklenen sonuçların alındığı iki gece boyunca büyük sürprizler de yaşandı. Eintracht Frankfurt – Sporting Lisbon maçında deplasman ekibi Sporting Lisbon’un galibiyeti maç öncesinde çok da öngörülemeyen bir sonuçtu. Yine bir alman takımı olan Bayern Leverkusen’in Club Brugge deplasmanından mağlubiyetle dönmesi de beklenemeyen bir sonuçtu. Eintracht Frankfurt’un mağlubiyeti o kadar ses getirmedi aslında ama Leverkusen takımı Belçika’dan mağlubiyetle döndüğü için Alman basınından da ciddi eleştiriler aldı. Ancak iki gece boyunda oynanan toplam on altı maçın sonucunda Alman takımlarının hüsranı bu iki maçla sınırlı değildi, hatta bu iki maçı gölgede bırakan bir maç daha vardı. Almanya’nın güçlü ekiplerinden RB Leipzig kendi saha ve seyircisi önünde Ukrayna temsilcisi Shaktar Donetsk’e tam 4 golle mağlup oldu. Bu mağlubiyet belki de Belçika’dan mağlubiyetle dönen Leverkusen’in alacağı eleştirilerin dozajının azalmasını sağladı çünkü Şampiyonlar Ligi’nin geride kalan ilk haftasının ardından Alman spor basınının hedef tahtasına konan takım RB Leipzig oldu.

Şampiyonlar Ligi Kabusa Döndü

Alman takımları için Şampiyonla Ligi pek iyi başlamasa da asıl şoku yaşayan İngiliz devleri Chelsea ve Liverpool oldu. Hatta o kadar ki Chelsea takımında teknik adam Thomas Tuchel koltuğunu bile kaybetti. Chelsea, mutlak favori olarak çıktığı Dinamo Zagreb deplasmanında rakibine gol atmayı başaramazken yediği golle sahadan 1 0 yenik ayrıldı. Skor zaten Chelsea için kabul edilemez olsa da Chelsea takımı maç boyunca rakibine net bir üstünlük kurmayı da başaramadı. Bu maç, Alman teknik adam Thomas Tuchel’in de Chelsea kariyerinin sonu oldu.

Bir diğer İngiliz devi Liverpool ise İtalya’da adeta çarpıldı. Bu sezon hem sakatlık problemleri ile uğraşan hem de sahada istediği sonuçları alamayan Liverpool bu sezonun en ağır yenilgisini Napoli deplasmanında aldı. Napoli takımı tam dört golle Liverpool’u İngiltere’ye uğurlarken maçtan sonra Napoli taraftarlarında kutlama, Liverpool taraftarlarında ise öfke ve şaşkınlık vardı.

Şampiyonlar Ligi’nde ilk haftada bu sürpriz sonuçlar yaşanırken özellikle Chelsea ve Liverpool mağlubiyetleri hiç kimsenin tahmin edemeyeceği durumlardı.