Cengiz Ünder

Marsilya ve PSG Zirvede Baş Başa

Fransa Ligi’nde 2022 23 futbol sezonunda ilk 7 hafta geride kalırken henüz mağlubiyet tatmamış 3 takım kaldı. Lens, Marsilya ve PSG. Lens Marsilya ve PSG yakın bir geçmişe kadar aynı puanı paylaşıyor ve averaja göre ligin ilk üç sırasında yer alıyorlardı ancak iki hafta önce Reims deplasmanında 10 kişi kalan Lens, bu sezon ikinci kez puan kaybetti ve zirvede Marsilya ile PSG’yi baş başa bıraktı. İlk yedi haftada Marsilya ve PSG sadece 2’şer puan kaybettiler.

PSG Averajla Lider

Igor Tudor’un önderliğindeki Marsilya son 5 haftada aldığı 5 galibiyetle şu an Fransa Ligi’nin en forma takımı durumunda. Lider PSG ise son 5 maçta 4 galibiyet ve 1 beraberlik aldı. Her iki takımda 19 puan ile ligin ilk iki sırasını paylaşırken iki takım da ilk 7 haftada saece 4 gol yedi. Ancak iş atılan gol sayına geldiğinde işler bir anda PSG lehine değişiyor. Messi, Neymar, Mbappe gibi korkutucu bir hücum hattına sahip olan PSG, ligin ilk yedi haftasında tam 25 gol bıraktı rakiplerinin kalelerine. Maç başına neredeyse 4 gol ortalaması ile oynayan PSG ile bu konuda baş edebilmek oldukça zor görünüyor.

Marsilya ise yedi haftada 15 gol attı. Burada aslında Marsilya’nın attığı gol sayısı liderlik mücadelesi veren bir takım için normal bir sayı. Zaten PSG’yi bir kenara koyarsak Fransa’da en çok gol atan takım da 17 gollü Montpellier. Ancak PSG, gol ortalaması konusunda standardın çok önünde gidiyor. Tabii gol krallığı yarışına da yansıyor bunun etkileri. Fransa 2022 23 futbol sezonunda gol krallığı yarışında lider olan Neymar 8 gole sahipken hemen arkasında ise attığı 7 golle takım arkadaşı Mbappe var. PSG’nin göze çarpan tek sorunu dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olarak kabul edilen Lionel Messi’nin bir türlü skora gereken kadar katkı yapamaması.

Marsilya ve PSG

Marsilya ve PSG Arasındaki Şampiyonluk Yarışı

Şu an her ne kadar ligin zirvesinde iki takım bulunsa da bir gerçek var ki PSG bu sene Fransa Ligi’nin net olarak favorisi. Elbette 2 sezon önce Lille takımının Burak Yılmaz önderliğinde adeta mucize bir şekilde şampiyon olmasının bir benzerini Marsilya’da yapabilir. Ama Marsilya’nın şampiyonluk ihtimali, PSG’ye kıyasla çok daha düşük elbette. PSG, hem çok geniş bir kadroya sahip hem de bu kadro çok kaliteli. Marsilya, PSG’ye kıyasla sezon boyunca çok daha fazla yıpranacaktır ki Igor Tudor‘un takımlarının zamanla düşüşe geçtiğini de unutmamak gerekiyor.

Bu arada ligin bir diğer ilginç notu ise 9 puanla 10. sırada yer alan Montpellier’in 7 maçta hiç beraberlik almaması oldu. Montpellier 7 maçta 3 galibiyet alırken 4 defa da mağlup oldu ve 9 puan topladı.