Cengiz Ünder

Monaco, Marsilya Deplasmanına Geliyor

Fransa Ligi 20. haftası bu gece büyük bir futbol şölenine sahne olacak, Olimpik Marsilya takımı sahasında ligde hemen arkasında olan Monaco takımını ağırlayacak. Türkiye saati ile 23.00’da başlayacak maçta milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in de ilk 11’de maça başlaması bekleniyor.

Marsilya Ligin En Formda Takımı

Igor Tudor‘un çalıştırdığı Olimpik Marsilya takımı şu an Fransa’nın en formada ekibi durumunda. Son beş maçının tamamını kazanan Olimpik Marsilya ligde 3. sırada ve lig ikincisi Lens ile arasında 2, lig lideri PSG ile arasında ise 5 puan fark bulunuyor. Sezonun ilk devresine de çok iyi başlamıştı Olimpik Marsilya takımı ve ilk 9 hafta boyunca mağlubiyet yüzü görmemişti. Sonrasında aldığı ilk mağlubiyetin ardından ise düşüşe geçmişti Igor Tudor’un takımı ve hem Avrupa’da Uefa Şampiyonlar Ligi grubunu son sırada bitirerek Avrupa defterini erken kapatmış hem de ligde zirve takibinden kopup ilk dört sıranın yani Uefa Şampiyonlar Ligi potasının dışında kalmıştı.

Dünya Kupası arasından sonra Fransa Ligue 1 yeniden start aldı ve Olimpik Marsilya takımı tıpkı ilk devreye girdiği gibi ikinci devreye de fırtına gibi girdi. Önüne çıkan herkesi ezip geçen Olimpik Marsilya takımında milli oyuncumuz Cengiz Ünder de ilk 11’e geri döndü. Devre arasında Cengiz Ünder ile teknik adam Igor Tudor’un özel olarak ilgilendiği ve Cengiz Ünder’i ilk 11’e hazırladığı söyleniyordu. Maçların yeniden başlaması ile birlikte bu bilgilerin doğruluğu da teyit edilmiş oldu.

Monaco

Monaco da Toparlandı

Bu akşamki maçın ev sahibi takımı Olimpik Marsilya, 2022 23 futbol sezonuna çok iyi başlamış ve ilk devrenin sonlarına doğru düşüşe geçip ilk dört sıranın bile dışında kalmıştı. İkinci devre ile birlikte yine toparlanan Olimpik Marsilya, topladığı puanlar ve galibiyet serisi ile ligde 3. sıraya kadar çıktı. Konuk ekip Monaco ise sezona kötü başlamıştı. Fransa Ligue 1’in en değerli kadrolarından birine sahip olan Monaco takımı kötü başladığı sezonda performansını yavaş yavaş artırarak üst sıralara doğru tırmanmaya başladı. Ligde 4 maçtır mağlup olmayan Monaco, 4 maçta 3 galibiyet ve 1 beraberlikle 10 puan topladı ve ligde 4. sıraya çıktı. Lig üçüncüsü Marsilya ile arasında 5 puan fark olan Monaco, lig ikinciliği hedefi doğrultusunda bu maçı mutlaka kazanmak zorunda.

Bu akşam oynanacak oaln bu büyük mücadele aslında lig ikinciliği için kritik bir öneme sahip. Başak bir ligde aynı cümelyi şampiyonluk için kullanacak olsak da Fransa Ligue 1’de PSG faktörü her şeyi değiştiriyor. Bu ligde şampiyon olmak için gereken şey sizin çok iyi olmanızdan daha fazla PSG’nin kötü olması. Bu sene ligde mağlubiyet almayan PSG, ikinci devrede 3 haftada 2 mağlubiyet almış olsa da hala lider ve şampiyonluktan bahsedebilmek diğer takımlar için hala çok zor.