Cengiz Ünder

Marsilya ve Monaco Yenişemedi

Fransa Ligi 20.hafta karşılaşmasında lig üçüncüsü Marsilya ile lig dördüncüsü Monaco, Olimpik Marsilya’nın sahasında karşı karşıya geldi. Marsilya ve Monaco yenişemeyerek birer puana razı oldu.

Marsilya ve Monaco

Lens’in Puan Kaybı Marsilya ve Monaco İçin Şanstı

PSG’nin yer aldığı Fransa Ligue 1’de sezon başlamadan önce yıldızlar topluluğu PSG doğal bir şampiyonluk adayıdır her zaman. 2022 23 futbol sezonunda da bu gerçek değişmedi ki zaten Dünya Kupası arasına kadar tek bir mağlubiyet almamıştı PSG takımı. Dolaylısıyla PSG dışındaki takımların sezon başlangıcındaki temel hedefleri aslında ligi 2. bitirebilmek. Şampiyon olup olmamak ise PSG’nin ne kadar iyi olup olmadığı ile alakalı bir durum.

Bu sene Fransa Ligue 1 başlarken şampiyonluk için favori elbette ki PSG takımı. Lig ikinciliği için adı geçen takımlar ise Monaco, Rennes, Marsilya, Lyon ve Lille takımlarıydı. Tek bir yorumcu bile Lens takımının sezonun ilk yarısını ikinci sırada bitireceğini tahmine demezdi. Ancak Lens takımı muazzam bir performans ortaya koyarak devreyi lig ikincisi olarak bitirdiği gibi devre sonrasında oynanan maçta da sahasında PSG’yi, üstelik de çok iyi bir futbolla, devirmeyi başardı. Bu galibiyetin ardından herkese kocaman bir acaba dedirttiler ama bu durum fazla uzun sürmedi çünkü bu hafta Troyes deplasmanında dün oynadığı maçta 1 1 berabere kaldı Lens takımı ve 2 puan kaybetti.

Bu kayıp, Marsilya ve Monaco için ciddi bir şanstı aslında. Yani bu iki takımın aralarında oynayacağı maçta galip gelecek olan taraf sadece rakibine üstünlük kurmuş olmayacak Lens’in de puan kaybetmesi sonucunda haftayı adeta 8 puanla kapatmış olacaktı. İki takımın da mutlak galibiyet için sahaya çıktığı maç ilk dakikalarda temkinli başladı. Çünkü Marsilya ve Monaco takımları bu maçta galibiyet kadar kaybetmemeyi de istiyorlardı. Maç dengede giderken Marsilya savunmasının 17. dakikada hatası geldi ve Jordan Veretout topu kendi ağlarına gönderdi. Bu golle konuk ekip Monaco 1 0 öne geçerken bu golden sonra Marsilya takımı bocalayıp bir iki ciddi pozisyon daha verdi kalesinde.

İkinci Yarı Marsilya Baskısı İle Geçti

İlk yarıyı geride kapatmış olmanın etkisiyle ikinci yarıda Olimpik Marsilya daha fazla risk aldı ve oyunu rakip kaleye yıktı. İkinci yarının henüz ilk dakikalarında A. Sanchez ile aradığı golü buldu Marsilya takımı ve maça denge geldi. Golden sonra da Olimpik Marsilya’nın baskısı arttırdı ve Monaco’nun kontra tehditleri de dakikalar geçtikçe azalmaya başladı. 60. dakikadan sonra maçta tamamen Olimpik Marsilya hakimiyeti söz konusuydu. Fakat pozisyonlar gelse de galibiyet golü bir türlü gelmedi ve 90 dakika 1 1 eşitlikle son buldu.

Maçta milli oyuncumuz Cengiz Ünder ligin ikinci devresinde hep olduğu gibi yine ilk 11’De sahaya çıktı. Milli oyuncumuz maç sonuna kadar sahada kaldı.